Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

В целия му блясък: Най-добрите снимки на Слънцето, направени от Solar Orbiter

20 ноември 2024 г. в 21:00
Последно: 20 ноември 2024 г. в 17:26

Най-добрите и подробни снимки на Слънцето са направени от камерите на космическия кораб Solar Orbiter. Към днешна дата няма по-впечатляващи изображения на нашата звезда от тези, предоставени от сондата на Европейската космическа агенция.

Solar Orbiter е оборудван с най-модерните инструменти за изучаване на Слънцето и от 2020 г. изпраща важни данни за родната ни звезда на Земята, пише New Scientist.

Сондата Solar Orbiter направи тези снимки, когато беше на разстояние 74 милиона километра от Слънцето.

Това е почти половината от разстоянието между нашата звезда и Земята.

Снимката по-долу е направена с ултравиолетова светлина и показва много подробно външната част на слънчевата атмосфера или слънчевата корона.

Короната, Снимка: ESA

На изображението можете да видите кипяща плазма, чиято температура е 1 милион градуса по Целзий, която се изхвърля по линиите на магнитното поле на Слънцето.

Твърде много светлина от повърхността на Слънцето обикновено затъмнява короната, така че може да се види само ако видимата светлина е блокирана.

Например, слънчевата корона се вижда по време на слънчево затъмнение. За да получат такъв пълен образ на слънчевата корона, учените комбинират много малки увеличени снимки.

На снимката по-долу можете да видите как изглежда повърхността или фотосферата на Слънцето във видимата светлина, тоест светлината, която хората могат да видят с очите си.

Фотосферата на Слънцето, Снимка: ESA

Температурата на повърхността на Слънцето варира от 4500 до 6000 градуса по Целзий. В изображението се виждат няколко тъмни области. Това са слънчеви петна, при които плазмата е по-хладна от околната среда и излъчва по-малко светлина.

Сондата Polarimetric and Helioseismic Imager показа как изглежда магнитното поле на Слънцето. Изображението по-долу показва, че линиите на магнитното поле са концентрирани в области, където се намират слънчеви петна.

Магнитното поле, Снимка: ESA

Магнитното поле провокира движението на заредени частици от тези зони, което води до тяхното охлаждане и им придава тъмен цвят.

Solar Orbiter може също да наблюдава скоростта и посоката на плазмата, движеща се по повърхността на Слънцето.

Тези и други снимки помагат на учените да разберат по-добре поведението на слънчевата корона и фотосферата. В близко бъдеще Solar Orbiter трябва да направи снимки на полюсите на Слънцето, които не са виждани досега.

Категории на статията:
Слънчева система