В ЦЕРН създадоха първия в света контейнер за транспортиране на антиматерия

Учени от ЦЕРН за първи път са проектирали контейнер за транспортиране на антиматерия извън лаборатория. В бъдеще това ще позволи транспортирането му до други европейски лаборатории за научни изследвания и експерименти.
Изучаването на материята е необходимо за разбирането на Космоса и структурата на Вселената. Но само няколко инсталации в света са способни да я създадат.
За да се произведе антиматерия, частиците трябва да бъдат ускорени до скорост, близка до тази на светлината, и насочени към неподвижна цел.
Необходими са магнити, за да ги задържат в контейнера.
За създаването на магнитни капани е необходимо голямо количество енергия. Също така е необходима е специална среда, за да се предотврати изчезването на антиматерията при сблъсък с „нормална“ материя.
Екип от учени е създал преносимо защитно устройство с дължина два метра. В единия край е поставена връзка, която позволява свързването му с лъч от частици. Връзката води до изолирана зона, защитена от свръхпроводящ магнит.
Батериите и управляващата електроника са разположени на друго място.
Цялата инсталация е поместена в метална рамка, пише Nature.
Тестовият цикъл е приключил. Експериментът е обявен за успешен – нито един протон не е избягал по време на пътуването от 4 км.
В следващия тест учените планират да доставят веществото на 800 км до Дюселдорф, Германия.