В Китай под земята расте „райска“ гора: растенията в нея са като от друга планета
В Китай, на дъното на гигантски карстови понори, цели гори растат по-бързо и по-високо. В същото време тези растения се нуждаят от по-малко основни градивни елементи, пише LiveScience.
Местата се наричат „тианкен“ или „небесни ями“. И са едно от последните убежища на древните гори, както и на видове, които са все още неизвестни на науката.
Растенията в тези места използват огромни запаси от азот, фосфор, калий, калций и магнезий, които са в по-малки количества на повърхността. Но пък се намират в изобилие на дъното на т.нар. „небесни ями“. Растенията абсорбират максимално количество от тях, за да растат по-високи и да достигнат до слънчевите лъчи.
„Растенията могат да се адаптират към неблагоприятните условия на околната среда, като коригират хранителните си нива“, споделят авторите на изследването.
Малко количество светлина достига дъното на „небесните ями“. Средната им дълбочина е около 100 метра. Намират се в Югозападен Китай.
Тези странни подземни убежища са дом за карстови горски растения, включително непалска свинска слива (Choerospondias axillaris) и китайски звънец (Strobilanthes cusia).
В своето изследване учените са събрали проби от 64 растителни вида, включително от района Гуанхи в Китай, истинско геоложко чудо. В него има 30 понора, които се простират на 20 квадратни километра. Целта на учените е била да разберат дали усвояването на хранителни вещества и стратегиите за растеж на тези растения се различават заради особеностите на околната среда.
Оказало се, че растенията в „небесните ями“ са с по-ниско съдържание на въглерод от тези на повърхността. В същото време имат по-високи нива на други елементи като калций, калий и растат по-бързо.
Въглеродът е от съществено значение за растенията, защото формира голяма част от техните структури, които им позволяват да задържат по-добре вода.
Но във влажните условия на тианкен растенията се справят добре и с по-ниски нива на въглерод в тъканите си. Защото не е необходимо да съхраняват толкова много вода.