Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

В Китай представиха камера, която може да разпознава човешки лица от орбита

21 февруари 2025 г. в 11:42
Последно: 21 февруари 2025 г. в 11:42

Китайски учени създадоха най-мощната лазерна камера в света, способна да заснема изображения с милиметрова разделителна способност от разстояние над 100 км – нещо, което преди се смяташе за невъзможно.

Вероятно с нейна помощ ще може да се различава човешко лице от ниска околоземна орбита, казват експерти.

Разработката е представена от учени от Института за изследване на аерокосмическата информация към Китайската академия на науките (AIRCAS), пише South China Morning Post.

По време на тестовете, проведени в езерото Цинхай в Северозападен Китай, изследователите са използвали най-съвременна лидарна система със синтетична апертура, тип широкообхватна лазерна система за изображения с мощност от 103 вата.

Разработката е оборудвана с технологии за цифрова обработка на данни в реално време. За разлика от традиционните радари с микровълнова синтетична апертура, системата работи на оптични дължини на вълните, създавайки много по-ясни изображения.

По време на тестовете устройството, разположено на северния бряг на езерото, е било насочено към набор от отразяващи призми, разположени на 101,8 км. Тестовете са проведени при оптимални атмосферни условия: ясно небе, минимална облачност и безветрие. Системата успяла да разпознае обекти с размери до 1,7 мм и да измери разстояния с точност до 15,6 мм.

Нивото на детайлност е 100 пъти по-високо от това на съвременните камери и телескопи, използващи традиционни лещи.

За да постигнат този резултат, учените са използвали няколко технологични иновации.

Те са увеличили оптичната апертура на системата от 17,2 мм на 68,8 мм, постигайки компромис между размера на апертурата и зрителното поле. Използван е и специализиран лазерен модул за предаване на сигнали с честоти над 10 GHz. Това позволява висока разделителна способност и точно измерване на разстоянието.

Технологията може да се прилага при наблюдение на състоянието на слънчеви панели или други части на космически кораби.

Системата има и някои ограничения: качеството на наблюденията е силно зависимо от метеорологичните условия, а проследяването на движещи се цели на големи разстояния изисква механична точност.

Експертите планират да вземат предвид всички тези фактори, преди да започнат пълномащабна експлоатация на новата разработка.

Категории на статията:
HiTech