В Космоса са открити необичайни „пред-бели“ джуджета
Използвайки инструмента X-shooter на много големия телескоп (VLT) на ESO, немски астрономи са открили три така наречени „пред-бели“ джуджета. Те имат една особеност – силно дефицитни са на водород, пише Phys.org.
Белите джуджета са звездни ядра, останали след като звездата е изчерпала своето ядрено гориво.
Известно е, че поради високата гравитация техните атмосфери се състоят или от чист водород, или от чист хелий. Въпреки това, малка част от белите джуджета съдържат следи от по-тежки елементи.
Въпреки че белите джуджета са относително малки по размер, сравними с размера на Земята, те са няколко милиона пъти по-масивни от нашата планета.
„Предбелите“ джуджета са по-големи, но би трябвало да се свият по размер и в крайна сметка да се превърнат в типични бели джуджета след няколко хиляди години.
Екип от астрономи, ръководен от Клаус Вернер от университета в Тюбинген в Германия, съобщи за откриването на три нови „предбели“ джуджета с изключително ниска масова част на водорода. Тяхната атмосфера е доминирана от хелий.
Най-голямата от трите находки, обозначена като GSC 08265, е около половината от размера на Слънцето.
Звездата, която е на 5000 светлинни години, има ефективна температура от около 72 000 К, а масата й се оценява на 0,53 слънчеви маси.
Астрономите отбелязват, че GSC 08265 е звездата PG 1159 в нейната най-ранна фаза преди бялото джудже. Така наречените звезди PG 1159 са предшественици на белите джуджета. Те задържат малко водород.
Една от звездите, докладвани в изследването, наречена Gaia DR3 52, се оказа горещо субджудже от спектралния тип O(He). Радиусът е около 0,23 слънчеви радиуса, а масата ѝ е около 0,52 слънчеви маси. Звездата, разположена на около 7400 светлинни години, има ефективна температура от около 90 000 K.
Третото новооткрито джудже, UCAC4 108, се намира на около 5700 светлинни години. Звездата е около три пъти по-малка от Слънцето, а масата ѝ се оценява на около 0,8 слънчеви маси. Екипът на Вернер класифицира UCAC4 108 като горещо субджудже от спектралния тип CO-sdO с ефективна температура от 50 000 K.