В Монако успешно „залесиха“ 384 квадратни метра с подводни растения

В Монако приключи уникален осемгодишен проект за „пресаждане“ на 384 квадратни метра подводни ливади от Posidonia oceanica, ключов елемент от средиземноморската екосистема.
Това е първият път в историята, в който се извършва такава мащабна операция, което опровергава досегашното мнение за „нетрансплантируемостта“ на тези екосистеми, пише в статия, публикувана в списание Environmental Challenges (EC).
Проектът е част от работата по създаване на новата крайбрежна зона на Матера.
За да компенсират загубата на няколко хектара морска трева, причинена от строителни дейности, експерти от Andromède Océanologie и Университета в Лиеж са разработили и приложили широкомащабна стратегия за презасаждане на Posidonia oceanica в морския резерват Larvotto.
За „трансплантацията“ е използван метод, който запазва кореновата система и субстрата, което значително повишава степента на оцеляване на растенията.
Резултатите са надминали очакванията: само след три години трансплантираните ливади са започнали да цъфтят, а до 2024 г. площта им се е увеличила с 25,8%.
Според океанографа Силви Гоберт от университета в Лиеж, този експеримент показва, че презасаждането на морска трева може да бъде ефективна и екологично значима мярка за възстановяване на крайбрежието.
Този проект предлага нов модел за опазване на морската среда: вместо инсталирането на изкуствени рифове, които преди това се смятаха за единствения начин за компенсиране на екологичните щети, сега е възможно напълно да се презасадят подводни ливади, пише Phys.