Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

В пръстените на Сатурн

25 март 2015 г. в 13:40
Последно: 25 март 2015 г. в 13:42

Пред нас е прекрасна снимка на пръстените на Сатурн, направена в рамките на мисията „Касини-Хюйгенс“. На снимката може да се разгледат много интересни неща.

Например ярката бяла точка в левия долен ъгъл на снимката е Прометей, естествен спътник на Властелина на пръстените. Той има неправилна разтеглена форма и размери около 148 х 100 х 68 км, а пълно завъртане около Сатурн извършва почти за 15 часа и 42 минути.

Вероятно Прометей се явява поресто ледено тяло и като спътник пастир оказва влияние на пръстен F на Сатурн – независимо от скромните си размери гравитационното му поле създава забележими вълни в пръстен F.

Снимката е направена от разстояние около 911 000 км от Сатурн.

© NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Спътници пастири се наричат малки естествени спътници на газовите планети в Слънчевата система, които не позволяват на крайните частици на пръстена да се разлитат настрани. Те сякаш „пасат“ частиците, за което са получили названието си „пастири“.

Благодарение на гравитационното си въздействие те могат да събират частици или да ги отклоняват от първоначалната орбита, изменяйки или създавайки нова траектория на движение. Това води до „пукнатини“ в системата от пръстени, такъв като „Прореза Касини, или към „усукани“ форми на пръстените.

Системата от пръстени на Сатурн има няколко такива спътника. Три от тях може да се причислят еднозначно към спътниците пастири. Това са Атлас за пръстен А, Прометей и Пандора за пръстен F.

Други пет спътника също попадат под това определение – това са Дафнис, Пан, Янус, Епиметей и Аегеон.

Уран има два спътника пастири от двете страни на своя пръстен ε (епсилон): Корделия и Офелия.

Категории на статията:
Космос