Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

В САЩ беше показан инфраструктурен проект за голяма лунна база

6 януари 2025 г. в 19:00
Последно: 6 януари 2025 г. в 17:37

Новата американска лунна програма Artemis предвижда изграждането на база на Луната, в която да се живее дълго време.

Наскоро един от американските университети представи своята версия на специален център за лунна инфраструктура. В него електричеството ще се предава с помощта на лазерни лъчи, а по-голямата част от работата ще се извършва автоматично от роувъри, подобни на паяци.

По време на първото кацане на Луната, част от мисията Artemis III, астронавтите ще трябва да прекарат няколко дни на естествения спътник на Земята. Но след това те ще трябва да организират своя по-продължителен престой и изследователска дейност. Полетът на екипажа на Artemis III е планиран за 2027 г.

Междувременно много проблеми все още не са решени.

Например, скафандърът за астронавтите не е напълно готов, не е построен луномобил, не са създадени методи за справяне с наелектризирания лунен прах, който полепва навсякъде, проблемните условия на осветление на Южния полюс на Луната не са преодолени.

Съвместно с НАСА американската лунна база се проектира от най-добрите умове в Съединените щати: много университети в страната са изпратили на агенцията свои подробни проекти за всичко, от което ще се нуждаят астронавтите.

Екип от млади учени – студенти в университета на Илинойс, Урбана-Шампейн, разработи за американската лунна програма проект за цял инфраструктурен център, наречен THEIA – в чест на митичната майка Селена, богинята на Луната.

Концепцията включва инсталиране на базата на седем прибиращи се кули, които, когато са разгърнати, са високи 100 метра.

Тези кули са оборудвани със слънчеви панели, които генерират по 100 киловата електричество всяка, лазерна система за предаване на енергия, осветление и комуникационно оборудване.

За връзка със Земята са проектирани две станции на повърхността. Вярно е, че един от тях не може да се използва постоянно поради местоположението си.

Всичко това трябва да бъде инсталирано и разгърнато от специални „многоръки“ лунни роувъри. Те изглеждат като паяци и са оборудвани с лопати, захващащи устройства и дори технология за синтероване – свързване и уплътняване на материали при високи температури.

За съхранение на оборудването в центъра THEIA е предвидена палатка с обем от хиляда кубически метра. Като лаборатория ще се използва подобен надуваем модул на този, който ще служи като жилищен в главната база Artemis.

Помислено е и за машини за събиране на реголит, устройство за електролиза, хранилище за добитите ресурси и, разбира се, собствени източници на енергия – ядрени реактори. Трябва да има общо четири такива: два за „мината“ и два като спомагателни към гореспоменатите кули от слънчеви панели.

Какво ще бъде извличано? Първо, водород и кислород от лунната вода, и второ, алуминий, силиций, калций и отново кислород – от минерал, наречен анортит (CaAl2Si2O8).

Според авторите на концепцията основният комплект от цялата тази инфраструктура, заедно с кулите, реакторите и луноходите, тежи общо 72 тона и половина и това идеално се вписва в лимита от 100 тона товароподемност на лунния кораб. версия на космическия кораб Starship.

Категории на статията:
Орбита