В Япония убиха първия финвал от десетилетие насам
По-рано тази година Япония заяви, че ще възобнови китолова, въпреки че страните по света работят върху стратегии за спасяване на уязвимите видове.
Местните власти дадоха зелена светлина и за убиването на финваловете, защитено и второ по големина животно на Земята, пише IFLScience.
Сега Япония потвърди, че е убила първия си финвал – за първи път от десетилетие насам. Жертва на китоловците е мъжки екземпляр с размери 19,6 метра и тегло 55 тона, който е уловен край бреговете на префектура Ивате от китоловната компания Kyodo Senpaku.
През май 2024 г. местното правителство реши да добави финвал към списъка с видове, които могат да бъдат уловени в изключителната икономическа зона на Япония.
Министерството на земеделието, горите и рибарството на страната обяви, че ще разреши лова на 59 китове, заедно със съществуващите квоти за китове минке, китове на Брайд и сей китове.
След това китоловната компания Kyodo Senpaku обяви пускането на новия си кораб Kangei Maru, с дължина повече от 112 метра.
Изследователите отбелязват, че финваловете са вторите по дължина животни на Земята. Само сините китове са по-дълги от тях. Международният съюз за опазване на природата ги е признал за вид, застрашен от изчезване.
В същото време Япония казва, че популацията на китовете в северната част на Тихия океан се е възстановила до степен, в която китоловът може да бъде разрешен.
За съжаление, много експерти не са съгласни с решението на японското правителство и го критикуваха, позовавайки се на екологични и етични фактори.
Според директора по международната политика към Международния фонд за хуманно отношение към животните, Катрин Бел, финвалът е второто по големина животно на Земята и следователно убиването му през 2024 г. е голяма грешка на Япония. Японското правителство бе призовано да отмени решението си.
Предишни проучвания показват, че просто няма хуманен начин в света да се убие кит в морето и затова активисти за правата на животните и учени се застъпват за забраната на китолова.
От 2011 г. японските китоловци не са ловували финвалове. Освен това харпуните обикновено са неефективни при улов на китове, което води до бавна и болезнена смърт на бозайниците.