Нова ваксина срещу малария доказа своята ефективност и безопасност
Учени от Медицинския център на университета Лайден и Медицинския център на университета Радбод в Холандия демонстрираха обещаващата ефективност на нова ваксина при късен стадий на малария. Резултатите са публикувани в The New England Journal of Medicine.
Учените са използвали отслабен паразит Plasmodium falciparum, известен като GA2, който може да расте в черния дроб по-дълго от обикновено. Имунизацията с новата ваксина е създала имунен отговор, който да подобри способността на тялото да се бори с инфекцията чрез излагане на имунната система на по-широк спектър от паразитни антигени.
Методът на изследването разчита на използването на генетично модифицирани комари, заразени с GA2 и друг атенюиран паразит GA1, както и неинфектирани комари като контроли.
Доброволците, разпределени на случаен принцип в групи, са получиха три имунизационни сесии с интервал от 28 дни.
След имунизацията всички участници са били подложени на контролирано излагане на риск от заразяване, за да се оцени ефективността на ваксината.
Първичните крайни точки са оценка на страничните ефекти и наличието на паразитемия в кръвта.
По време на имунизацията страничните ефекти са сходни във всички групи и включват главно леки локални реакции като зачервяване и сърбеж на местата на ухапване от комар. Не са установени сериозни странични ефекти.
Резултатите показват, че защитната ефикасност на ваксината GA2 е значително по-висока в сравнение с групите, получаващи GA1 или плацебо.
Осем от девет участници в група GA2 остават защитени от инфекция с малария, докато само един от осем участници в група GA1 е защитен.
Изследователите заключават, че ваксинирането с GA2 предизвиква силен клетъчен имунен отговор, който играе ключова роля в защитата срещу малария.
Това проучване отваря пътя за по-нататъшни тестове на ваксината.