Уникален експеримент: Два индийски спътника симулираха „битка“ в орбита

Индия е провела уникална операция в орбита, симулирайки „бой“ между два спътника, подобен на въздушен бой между изтребители.
Експериментът е включвал двата апарата SpaDeX, които бяха използвани през януари и април за демонстриране на технологии за скачване в орбита.
Според NDTV, Индийската организация за космически изследвания (ISRO) е използвала 220-килограмовите спътници SDX01 (Chaser) и SDX02 (Target) за извършване на маневри.
Операцията не беше част от програмата за работа с апаратите, но стана възможна благодарение на ефективното използване на бордовите запаси от гориво на спътниците.
Двата космически апарата SpaDeX бяха изстреляни на 30 декември 2024 г. от ракетата-носител PSLV C60 в кръгова орбита на височина 475 км.
Те успешно се скачиха в средата на януари. Това беше първият път, когато Индия проведе подобен експеримент, а постижението я направи четвъртата страна в света (след Русия, САЩ и Китай), която извърши напълно автономно скачване на два безпилотни космически кораба без участието на оператори от земята или екипаж от орбиталната станция.
Разкачването се състоя два месеца по-късно, на 13 март, след което на 20 април двете устройства се скачиха отново в напълно автономен режим и обмениха електрическа енергия.
ISRO отбеляза, че след маневрите двата спътника все още са имали 50% от горивото си, или близо 2,5 кг всеки.
Ниската консумация е постигната благодарение на високопрецизно орбитално въвеждане и ефективен контрол на подхода.
В резултат на това специалистите решиха да разширят летателната програма на апаратите и да им възложат допълнителни задачи.
„Космически бой“ понякога се използва за описание на действия, подобни на въздушни боеве между изтребители – координирани маневри между космически кораби от близко разстояние.
Разбира се, всичко това е много условно, тъй като според законите на небесната механика космическите кораби не могат да маневрират един спрямо друг толкова интензивно, колкото самолетите във въздуха.
Въпреки това, по време на операцията и двата спътника използваха някаква симулирана тактика на приближаване. Преди това, преди няколко седмици, спътниците демонстрираха прелитане един покрай друг.
Успешното приложение на докинг технологията отваря пътя на Индия да преследва други важни проекти.
ISRO смята, че само с помощта на докинг може да се построи космическа станция или да се създаде орбитален комплекс за изстрелване на кораб до Луната – пилотиран или автоматичен, който да доставя проби от почвата на Земята.
Непосредствената цел на страната обаче е да осигури възможност за презареждане с гориво в орбита, за да удължи живота на космически кораби, като например дистанционно наблюдение или комуникационни спътници.
Въпреки че американците нарекоха тези маневри „въздушен бой“, засега те приличат повече на проверка на други космически обекти, коментират все пак някои експерти. Активното маневриране обаче може да осигури предимства на различни космически кораби.