Великобритания сподели плановете си за Луната
Британски консорциум сподели плановете си по усвояване на спътника на нашата планета. След 10 години, през 2024-та, британците планират да спуснат на южния полюс на Луната роботизирана сонда.
Апаратът Lunar Mission One ще обследва територията, за да разбере ще може ли в бъдеще там да се разгърне база за живот и работа на хора.
Планът на мисията вече е получил одобрение от много учени и организации, включително от проф. Брайън Кокс от Кралското астрономическо общество и проф. Моника Грейди от Свободния университет.
Реализацията на проекта ще струва £500 милиона. Тази сума ще бъде събрана частично от обществени пожертвования. На свой ред всички хора, вложили в проект, ще могат да изпратят на Луната свои снимки и ДНК образци (например във вид на кичури коса) в капсула, която ще бъде скрита под лунната повърхност – за всеки случай, ако животът на Земята внезапно изчезне.
Дейвид Айрън, ръководител на проекта, отбелязва, че тъй като правителството все по-често се натъква на трудности във финансирането на космическите полет, привличането на обществени ресурси се планира изначално.
„Човек от всяка точка на света ще може да вземе участие в проекта, жертвайки само няколко фунта – казва Айрън. – При това Lunar Mission One ще внесе огромен принос в нашето разбиране на природата на нашата планета и Луната.“
за да финансира началната фаза на проекта, екипът планира да събере £600 хиляди през следващите четири седмици.
Още 4 години средствата ще се събират благодарение на пожертвованията на всички желаещи да изпратят с космическия апарат снимки, музика и видео, както и кичури от косите си (членовете на екипа твърдят, че на Луната косата може да се съхранява около милиард години).
Стойността на кратко текстово съобщение може да е няколко лири, изпращането на снимка – няколко десетки. За кратко видео ще се плащат £200, а кичур коса – около £50.
Спускаемият апарат ще занесе на Луната и обществен цифров архив с човешката история и описание на важните научни достижения.
„Вместо просто да наблюдават хода на мисията, хората могат да вземат непосредствено участие в нея, и то не само чрез финансиране, но и оказване на помощ във вземането на ключови решения – от избора на място за кацане до формирането на обществен архив“, споделя Айрън.
Мисията ще има и научна цел. Целта на спускаемия апарат е да извлече и анализира проби от лунната повърхност. Сондата ще пробие отвор на дълбочина не по-малко от 20 метра в лунната кора и ще извлече образци породи от различни дълбочини (на всеки 15 сантиметра) за разбиране на геотермалния градиент.
Образците ще бъдат анализирани в апарата и и възможно това да помогне да се разберат природата на Луната и древната ѝ връзка със Земята.
Засега са изследвани само горни слоеве от лунния грунт, максимум от дълбочина 3 метра.
Планира се, че апаратът ще бъде изпратен в Космоса с тежка ракета от рода на Falkon 9. След това сондата ще осъществи меко кацане на повърхността на Луната и ще се закрепи на нея.
Авторите на проекта се надяват, че мисията им ще събуди в следващите поколения интерес към науката и усвояването на Космоса така, както това са направили някога мисиите „Аполо“.