Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Великолепието на Космоса: Астрофотограф засне Андромеда, заобиколена от светещ газ

24 април 2025 г. в 14:34
Последно: 24 април 2025 г. в 14:34

Астрофотографът Мигел Кларо показва най-близката до нас спирална галактика в малко необичайна, червеникаво-розови „облаци“.

Неотдавна най-пълната панорама на мъглявината Андромеда бе представена от НАСА. На космическия телескоп Hubble му бяха нужни 10 години и повече от 1000 орбити, за да получи изображение, състоящо се от два и половина милиарда пиксела. Но резултатът е фантастичен: повече от 200 милиона звезди могат да бъдат различени в пейзажа, получен след обединяването на 600 изображения.

Известният астрофотограф Мигел Кларо не е имал същите възможности като НАСА, но те не са му били у нужни. Преди пет години той засне мъглявината Андромеда и изображението стана много популярно.

Вдъхновен от откритието на астрономите Щонер, Дрекслер и Сейнт, които откриха неизвестна мъглявина близо до Андромеда, Кларо решава да се върне към своя любим „модел“.

След 80 часа той е успял да направи портрет на мъглявината Андромеда, практически „в пълен ръст“ – в плътни облаци от газообразен водород (те са тези, които оцветяват в пурпурни тонове).

В спиралните ръкави на галактиката се наблюдава и излъчване на Oxygen-III, което може би показва потенциалното наличие на десетки планетарни мъглявини.

Най-интересното в изображението обаче са пръстеновидните образувания около галактиката, които са особено изпъкнали в ултравиолетовия диапазон.

Интензивното звездообразуване, което се случва в тях, потвърждава, че Андромеда се е сблъскала с малката елиптична галактика M32 преди повече от 200 милиона години и все още се храни с газ, уловен по време на този „космически абордаж“.

Категории на статията:
Вселена