Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Видяха „солена русалка“ на Марс

13 август 2024 г. в 00:19
Последно: 13 август 2024 г. в 00:19

Някога на Марс е имало вода и един от признаците за нейното съществуване са солните отлагания, които могат да приемат причудливи форми.

Орбиталният апарат Trace Gas Orbiter на Европейската космическа агенция, който изучава Марс, е направил снимка на „солена лилава русалка“ на повърхността.

Разбира се, на Марс няма русалки, въпреки че в далечното минало на повърхността е имало вода. И това е един от признаците за съществуването ѝ, пише Space.

Космически кораб на ESA е уловил лилава, извиваща се аномалия на повърхността на Марс, която се откроява от останалата част на Червената планета.

Учените са нарекли тази аномалия „солената лилава русалка“. Намира се в сухо речно корито в южното полукълбо на Марс в регион, наречен Terra Sirenum.

Изображението е направено от камерата CaSSIS на Trace Gas Orbiter.

Тя прави цветни стерео изображения с висока разделителна способност на повърхността на Марс.

Благодарение на получените данни учените са успели да определят, че „русалката“ е находище на хлоридна сол на дъното на древна река.

С помощта на техники за стерео изображения е възможно да се правят снимки на една и съща характеристика на повърхността на Марс от различни ъгли. Това позволява да бъдат създадени подробни 3D модели на топографията на планетата.

Учените казват, че русалката е придобила лилав цвят, заради богатите на хлор минерали. Солените отлагания показват наличието на вода, която някога е била в изобилие на повърхността на Марс.

Тъй като Марс няма глобално магнитно поле, атмосферата на Червената планета бавно се разпада и цялата вода се изпарява. Когато водата изчезва, тя оставя след себе си минерални находища, подобни на тази „русалка“.

Учените смятат, че подобни солни находища могат да бъдат доказателство за съществуването на живот на Марс в далечното минало.

Много солената вода може да е била добро убежище за древния марсиански живот. Високата концентрация на сол позволява на водата да остане течна при температури до минус 40 градуса по Целзий.

Категории на статията:
Слънчева система