Властта на високите токчета
Изследване, проведено от френски учени, потвърди „вълшебната“ сила на женските токчета.
Както се оказва, това е мощен комуникационен инструмент, който вероятно има връзка с йерархичната стълба в древността.
Учените от френския Universite De Bretagne-Sud са провели серия експерименти, които установили, че жените с токчета имат с 50% повече шансове да завоюват вниманието на околните и преди всичко на мъжете.
Ясно е, че обувките на висок ток и без допълнителни изследвания вече са завоювали слава на много мощен аксесоар в женския гардероб, но французите за първи път се опитали да оценят в цифри степента на въздействието им.
За тази цел те провели серия прости експерименти с участието на 19-годишни доброволки, които носели нисък ток (0,5 см), среден (5 см) и висок (9 см). „Целева аудитория“ за изучаване били мъже на възраст 25–50 години.
Един от опитите показал, че ако жената на токчета изпусне ръкавица на улицата, то тя има с 50% повече шансове някой да се потруди да ѝ подаде изпуснатата вещ. Същите шансове дават токчетата при запознанство в бара и други обществени места.
В третия експеримент жените се приближавали към минувачите и ги канели да вземат участие в социологическо допитване за половото равенство. В резултат се оказало, че на високи токчета шансът да получиш отговор е 83%, на средни той е равен на 63%, а на ниски –46,7%.
„Макар че това е сравнително скромна извадка, резултатите от изследването са ясни. На токчета жената изглежда по-добре и сега ние знаем колко“, отбелязва социологът Жан-Клод Кауфман.
Изследването повдига друг, по-важен въпрос – защо токчетата правят жената привлекателна? Общоприетото мнение гласи, че благодарение на токчетата жената изглежда по-висока и стройна, но нещата може да не са толкова прости.
Възможно е корените на явлението да лежат в историята на токчетата, която води началото си от древни времена – първото споменаване на токчета се среща в египетските летописи. В Древния Египет токчета са носели… месарите, а като елемент от женското облекло за първи път се споменават в Древна Гърция и Рим. В Рим токчета са носили хетерите, което им е позволявало да изпъкват сред тълпата и да привличат вниманието на мъжете.
След това, в продължение на много векове, токчетата са използвани в обувки, предназначени за езда. В Европа те са дошли от Османската империя и Персия през XIV-XV век и са символизирали кралската власт.
Чак през XIX–ХХ век токчетата в западната цивилизация са започнали да се използват като елемент от женското облекло – за повишаване на привлекателността. Освен това те са били смятани за символ на заможност. Оттук се е родило и словосъчетанието well-heeled, което означава „заможен“, а буквално се превежда „на добри токчета“.
Трудно е сега да се каже как точно токчетата повдигат жената – в буквален смисъл на тази дума, подчертавайки нейните крака и визуално увеличавайки нейния ръст, или събуждат „генетичната памет“ на мъжете, сочеща по-висок (а значи и изискващ повече внимание) статут на притежателката им.
Единодушни по мнение са само лекарите, които еднозначно твърдят, че високите токчета са вредни за здравето – предизвикват болки в гърба, увеличават риска от травми на глезените и увреждания на сухожилията на стъпалата.