Внимание: Космически пирати

Знаем, че пиратите нападат кораби или евентуално разпространяват нелицензирано съдържание в мрежата. Но днес вече има и други пирати – космически…
Комерсиализирането на космоса отваря нови възможности не само за науката и бизнеса, но и за престъпниците.
Те биха могли да отвлекат спътници, да блокират или отклонят техните сигнали или дори да вземат за заложници орбитални екипажи. Има ли човечеството план за действие при подобни заплахи?
Експерти от Центъра за изследване на космическата престъпност, политика и управление (CSPCG) вече сериозно обсъждат заплахата от пиратството в орбита, пише Space.
Изпълнителният директор на центъра Марк Фелдман цитира: „Вие може да не се интересувате от космическото пиратство, но космическите пирати вече се интересуват от вас.“
Заедно с Хю Тейлър, експерт в областта на киберсигурността, тази година той публикува книгата „Космическо пиратство: Как да се подготвим за криминална криза в орбита“. Авторите са убедени, че първите атаки вече са факт.
„Сателитните хакове са само началото. В бъдеще може да се сблъскаме с физически атаки срещу космически обекти, включително наземни станции и дори космодруми“, казва Тейлър.
Кой ще се бори с космическите престъпници? Това е едно от основните предизвикателства. А САЩ все още нямат ясна структура, която да координира подобни действия.
Според Тейлър Военноморската служба на САЩ може да бъде логичен кандидат за ролята на „космическа брегова охрана“. Тя има повече от 250 години опит в борбата с морските пирати, но все още няма законово основание за действие в Космоса. На международно ниво Службата на ООН за въпросите на космоса (UNOOSA) може да поеме ролята на координатор.
Фелдман описва потенциален сценарий за космическо изнудване по следния начин: „Представете си, че пирати отвличат сателит и заплашват да осуетят финала на Световната купа, освен ако не получат откуп. Или блокират навигационните системи, причинявайки щети на глобалната логистика.“
Друг риск е завземането на комерсиални орбитални станции.
„Какво трябва да направим, ако един ден група престъпници вземе екипаж за заложници? Днес нямаме оперативни решения за подобни ситуации“, добавя Фелдман.
Той смята, че бързите космически кораби трябва да бъдат разработени така, че да могат да реагират при извънредни ситуации.
Най-общо проявите на космическо пиратство могат да бъдат разделени така: кибератаки срещу сателити (хакерите могат да вземат контрола над сателитите, да блокират работата им или да поискат откуп; такива атаки вече има и техният брой може да се увеличи с разширяването на космическата инфраструктура); физически атаки срещу наземни съоръжения: пиратите могат да атакуват наземни контролни станции или космодруми, предотвратявайки изстрелването или контрола на сателити; отвличане на космически кораби.
На този етап все още няма готова рецепта за противодействие. Но явно се мисли по въпроса…