Всяка седмица 2-3 вида безгръбначни изчезват в Австралия
Не всички застрашени животни изглеждат достатъчно „сладки и интересни“, за да получат обществено внимание. Но сред тях има много видове, от които пряко зависи здравето на екосистемите.
От пристигането на европейците през 1788 г. повече от 9000 вида местни безгръбначни са изчезнали в Австралия, като всяка седмица изчезват още 1-3 вида.
Безгръбначни като червеи, охлюви и паяци играят ключова роля в екосистемите, от опрашването на растенията до поддържането на здравето на почвата.
Д-р Джес Марш и други експерти от университета в Аделаида (Австралия) са направили ново проучване, публикувано в Cambridge Prisms: Extinction. Те смятат, че загубата на видове не трябва да се приема за даденост.
Много безгръбначни са застрашени от загуба на местообитания, пестициди и изменение на климата. Например, рядък вид златен слънчев молец, роден в пасищата на югоизточна Австралия, е изложен на риск от изчезване поради обезлесяването.
Според констатациите до 60 000 вида безгръбначни може да са изчезнали в Австралия за 236 години, но това все още не е официално признато.
Безгръбначните са основни за здравето на нашата околна среда, култури, реки и дори местни градини и паркове. Тяхната загуба влошава почвата, водните пътища, горите и дори градските градини.