Втора Земя: Учените откриха начин да направят Марс обитаем

Съществуват много планове за изследване на Марс с помощта на роботизирани и пилотирани мисии. Крайната цел на тези мисии е да се определи дали хората могат да живеят на Червената планета.
Бъдещите заселници ще трябва да създадат условия, които имитират екологичните системи на нашата планета, тоест ще трябва да създадат втора Земя. Учените са предложили начин как може да стане това, пише Universe Today.
Авторите на изследването смятат, че втора Земя може да бъде създадена не само в отделни местообитания, но и на целия Марс.
По този начин Червената планета може да стане като Земята. Този процес е известен като тераформиране.
За да променят планетата, учените са предложили нов начин за нагряване на атмосферата на Марс с помощта на наномащабни аерозоли графен и алуминий. Проучването показва, че атмосферната динамика на Марс и радиационните процеси правят възможно изкуственото аерозолно затопляне, което може да бъде първата стъпка в тераформирането на Червената планета.
Според учените процесът на тераформиране на Марс се състои от три взаимосвързани етапа. Това означава, че напредъкът в един от етапите ще доведе до напредък и с другите.
Те включват атмосферно затопляне, сгъстяване на атмосферата и топене на полярните ледени шапки. Със затоплянето на Марс полярните ледени шапки ще се стопят, освобождавайки течна вода на повърхността и водни пари в атмосферата.
Големи количества сух лед в ледените шапки на двата полюса ще сублимират, освобождавайки допълнителен въглероден диоксид в атмосферата, което ще я затопли още повече.
Този процес ще доведе до атмосферно налягане от приблизително 300 милибара, или 30% от земното налягане на морското равнище. Според учените това ще бъде достатъчно, за да могат хората да са излизат навън без скафандър, въпреки че все пак ще имат нужда от топли дрехи и кислород.