Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ядрени изпитания разкриха фалшификат на картина

7 февруари 2014 г. в 15:47
Последно: 7 февруари 2014 г. в 15:48

Физици разобличиха фалшификат на картина на знаменития френски художник модернист Фернан Леже благодарение на високо съдържание на радиовъглерод в атмосферата на Земята – страничен ефект от ядрените изпитания през 50-60-те години.

Картината, смятана за част от серията „Контраст на форми“ (Contraste de Formes) от 1913–14 г., е влизала в колекцията на Пеги Гугенхайм – знаменита колекционерка, племенница на основателя на музея Гугенхайм, съпруга на сюрреалиста Макс Ернст.

Тъй като през 70-те години възникнали съмнения в оригиналността на платното, музеят Гугенхайм, наследил тази колекция след смъртта на Пеги, не включвал картината в каталозите и не я експонирал. Но досега съмненията в нейната оригиналност не бяха нито потвърдени, нито отхвърлени.

Пиер Мандо от Националния институт за ядрена физика и колегите му използвали за разобличаването на фалшификата така наречения бобен пик на радиовъглероди. В средата на ХХ век ядрените държави активно провеждали ядрени изпитания в атмосферата и в океана до забраната им през 1963 г.

Един от страничните ефекти на това била повишената концентрация на радиоактивен въглерод-14 в атмосферата. Тя достигнала своя пик през 1963–1965 г и с прекратяване на изпитанията се върнала в норма. От атмосферата радиовъглеродът в големи количества попаднал и в живите организми – включително в памука и лена, които се използвали за производството на платна за картини.

Експертите от венецианския музей „Пеги Гугенхайм“ взели за анализ малък участък от платното, върху който нямало боя. След това физиците от Лабораторията за околна среда и културно наследство на института по ядрена физика анализирали съдържанието на радиовъглерода в него с метода ускорителна масспектрометрия. Сравнявайки нивото на радиовъглерода в платното с бомбения пик, те открили, че съдържанието на въглерод-14 в памука било много по-голямо, отколкото ако то е изработено преди ядрените изпитания от средата на ХХ век.

Учените не се съмняват, че памукът, от който е направено платното на картината, е бран не по-рано от 1959 година – тоест четири години след смъртта на Леже. Резултатите на физиците са публикувани в European Physical Journal Plus.

Цените на оригиналните картини на Фернан Леже са доста високи. На 5 февруари т.г. Christie’s продал платното му „Цветни цилиндри“ (Les Cylindres Colores) за 17,4 млн. долара, допълва РИА Новости.

Категории на статията:
Синя луна