Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

За 10 години „Хъбъл“ създаде най-голямата панорама от снимки на съседна галактика (снимки и видео)

17 януари 2025 г. в 20:08
Последно: 17 януари 2025 г. в 18:17

Фотомозайката на галактиката Андромеда е събрана от повече от 600 изображения, направени в продължение на десетилетие наблюдения. В изображение от 2,5 милиарда пиксела учените са идентифицирали над 200 милиона отделни звезди.

Поради огромните размери на Андромеда, мащабният проект за заснемане на най-близката голяма галактика до Земята изисква повече от хиляда орбитални обиколки на телескопа, завършени в продължение на 10 години.

Първото проучване PHAT обхвана северната половина на галактиката, а следващото проучване – PHAST, добави южната половина на Андромеда.

Комбинираните програми покриват целия диск на Андромеда, който се вижда почти от ръба – наклонен на 77° спрямо изгледа от Земята.

Галактиката е толкова голяма, че мозайката е сглобена от около 600 отделни зрителни полета.

Мозаечното изображение се състои от повече от 2,5 милиарда пиксела и показва повече от 200 милиона звезди, по-големи от Слънцето.

Допълнителни данни от проучването на Хъбъл предоставят информация за възрастта, изобилието от тежки елементи и масата на звездите в Андромеда.

Това ще позволи на астрономите да изучават конкуриращи се сценарии за еволюцията на галактиката, в която Андромеда се слива с една или повече галактики.

Въпреки че се смята, че Млечният път и Андромеда са се образували приблизително по едно и също време преди много милиарди години, доказателствата показват, че те имат много различни еволюционни истории.

Андромеда изглежда е по-гъсто населена с млади звезди. Това означава, че има по-скорошна история на звездообразуване и взаимодействия от Млечния път.

Събраните данни ще помогнат на учените да определят как се е формирала Андромеда и каква роля са изиграли сблъсъците с други галактики в нейната еволюция.

Един от основните „заподозрени“ в скорошното взаимодействие е сателитна галактика на Messier 32, която може значително да е повлияла на звездообразуването в Андромеда.

Категории на статията:
Вселена