За първи път доказаха нарушение на симетрията между материя и антиматерия

Физици от колаборацията LHCb, работещи на Големия адронен колайдер в ЦЕРН, успяха да открият за първи път нарушение на симетрията между материя и антиматерия при разпада на бариони.
Барионите са частици, съставени от три кварка (фундаментални частици на материята). Резултатите от изследването са публикувани в списание Nature.
CP-нарушението (липса на зарядово-огледална симетрия) се счита за ключов механизъм, обясняващ защо във Вселената ни има повече материя, отколкото антиматерия.
Съвременните космологични модели предполагат, че веднага след Големия взрив е трябвало да възникнат еднакви количества материя и антиматерия.
Наблюденията на видимата Вселена обаче показват, че тя е почти изцяло съставена от материя.
Ракетен двигател с антиматерия ще помогне за полет до най-близките звезди.
Учените смятат, че едно от обясненията за тази асиметрия са разликите в поведението на материята и антиматерията. Те се регистрират именно чрез CP-нарушение.
Досега подобно явление е наблюдавано само при мезоните – частици, съставени от двойка кварк-антикварк.
За първи път CP-нарушение е регистрирано и при разпада на бариони, към които спадат протоните и неутроните.
Авторите на проекта отбелязват, че подобно поведение е било предсказано. Но експерименталното му потвърждение при барионите се е оказало изключително трудно.
Получените данни не могат напълно да разрешат загадката на глобалния дисбаланс между материя и антиматерия след Големия взрив, но ни приближават до намирането на важни отговори, убедени са експертите.