Индия направи голям скок в космическата надпревара (видео)
Индийската организация за космически изследвания (ISRO) успешно проведе експеримент за скачване на два космически кораба в ниска околоземна орбита.
Това прави Индия четвъртата страна в света, която владее подобна технология, което открива нови възможности за по-нататъшно развитие на космическите изследвания в страната.
Два 220-килограмови роботизирани космически кораба за експериментална демонстрация на скачване SpaDeX (Space Docking Experiment) бяха изстреляни на 30 декември 2024 г. с помощта на ракетата носител PSLV C60 в кръгова орбита на височина 475 км.
Сутринта на 16 януари тези спътници SDX01 (Chaser) и SDX02 (Target) се приближиха един към друг на разстояние от 15 m и след проверка на всички системи намалиха разстоянието до 3 м, след което успешно се скачиха един с друг.
Както посочиха от ISRO, те вече ще се контролират като един обект и през следващите няколко дни се планира да бъдат използвани за тестване на възможността за пренос на електричество между устройствата.
„Тъй като докингът е автоматичен, много функции са роботизирани“, каза ISRO в прессъобщение.
„Проблемът е да се контролира скоростта на апаратите по време на заход и скачване, за да не се сблъскат и разбият. За да се извърши скачване на последния етап от мисията, е необходимо да се намали до нула относителната позиция и скорост на космическия кораб-мишена (SDX02 Target) и космическия кораб-преследвач (SDX01 Chaser). За да се гарантира правилното позициониране на докинг модулите, е необходимо точно да се подравнят техните ъглови относителни позиции.“
Успешният експеримент прави Индия четвъртата страна в света, извършила подобна операция в орбита след Русия, САЩ и Китай.
„Поздравления за изследователите и цялата космическа общност за успешната демонстрация на сателитно скачване. Това е важна стъпка за успеха на амбициозните космически проекти на Индия, планирани за следващите години“, написа премиерът Нарендра Моди в социалните си профили.
Орбиталното скачване на двата космически кораба трябваше да се състои между 7 и 9 януари, но беше отложено на два пъти: първо, защото процесът изискваше допълнителна проверка с помощта на наземно моделиране, а след това за разрешаване на проблем, свързан с дрейфа на двата спътника.
Миналата неделя, 12 януари, сателитите проведоха тренировка преди скачване, като се приближиха един към друг на минимално разстояние от 3 м, след което отново се отдалечиха един от друг на разстояние от около 4,3 км.
Успешната демонстрация на тази технология проправя пътя за други ключови проекти на страната, като изпращане на индийски астронавт на Луната и връщане на проби, както и изграждане и експлоатация на Индийската космическа станция – проект, който не може да бъде осъществен без докинг станция система.
Непосредствената цел обаче е да се осигури зареждане с гориво за сателитите, за да се удължи техният експлоатационен живот и да се прехвърлят обекти от един космически кораб в друг.