Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Забравете за тъмната материя: „Джеймс Уеб“ откри алтернатива

14 ноември 2024 г. в 08:34
Последно: 14 ноември 2024 г. в 08:34

Група астрономи, коментирайки данните от космическия телескоп „Джеймс Уеб“, твърди, че някои от най-старите галактики във Вселената са могли потенциално да се образуват без участието на тъмната материя.

„Не откриваме това, което е предсказано от теорията за тъмната материя“, казва Стейси МакГо, астрофизик от университета в Охайо.

Смята се, че тъмната материя е ключов компонент на стандартния космологичен модел на нашата Вселена – и е широко разпозната, тъй като обяснява разнообразието от форми и размери на галактиките, разпръснати в Космоса.

Данните от „Джеймс Уеб“ показват, че ранните галактики са били по-големи и по-ярки от очакваното и вероятно са нараснали много бързо – доста по-бързо от очакванията, установени от обичайните модели на тъмна материя.

И точно този бърз растеж е индентифициран като съотватстващ на алтернативата на теорията за тъмната материя – Модифицирана нютоновата динамика (МОНД).

Изследователите обаче отбелязват, че някои от прекалено ярките източници, записани от „Джеймс Уеб“, могат да бъдат активни супер масивни черни дупки, а не галактики.

Но какво гласи МОНД? Когато гравитацията стане изключително слаба, тя не се държи по същия начин, както предлага Нютон). Самата концепция е предложена през 1982 г. от израелския физик Мордехай Милгрус – като начин да се обясни по-бързото нарастване на галактиките от очакваното, без присъствието на тъмна материя.

Всъщност МОНД има много критици, тъй като идеята е трудна за интегриране в една структура, което може да обясни широкия спектър от космологични наблюдения.

В същото време, според изследователите, въпреки факта, че МОНД не е универсално призната теория в космологията, тя прави доста успешни прогнози, така че това „не може да бъде просто съвпадение“.

Категории на статията:
Вселена