Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Загадката на Титан: Реките и моретата на луната на Сатурн се държат странно

22 април 2025 г. в 19:00
Последно: 22 април 2025 г. в 16:12

На Земята бреговата линия маркира места, където сушата и морето непрекъснато си взаимодействат. Там реките срещат океани и морета и образуват делти.

Най-голямата луна на Сатурн, Титан, също има реки и морета, но учените са открили, че те имат мистериозни характеристики, които са трудни за обяснение.

Изследването е публикувано в Journal of Geophysical Research: Planets, пише SciNews.

Титан е най-голямата от 274-те луни на Сатурн. Гъстата му атмосфера създава много климатични модели, подобни на тези на Земята.

Титан има облаци, вятър и дъжд, както и реки, езера и морета. Но те не са направени от вода, а от течен метан и етан.

Учените установиха, че Титан има реки и морета, благодарение на изследванията на космическия кораб „Касини“ през 2006 г.

С помощта на специален радар сондата показа, че Титан е единственият спътник на планета в Слънчевата система, на чиято повърхност има стабилни обекти с течност.

Но докато всички големи реки на Земята имат делти, когато се вливат в море или океан, данните от сондата не откриват подобни близо до реките на Титан.

Учените не знаеха дали речните делти наистина отсъстват от спътника на Сатурн или „Касини“ просто не ги вижда.

Затова авторите на изследването създадоха симулация на това, което сондата „Касини“ би могла да види с радар, ако наблюдаваше реки и морета на Земята.

В симулацията водата е заменена с течен метан, който има различни свойства на радарно поглъщане от водата.

Резултатите показват, че „Касини“ може да различи брегови линии и да види речни делти и много други големи крайбрежни пейзажи.

Но когато учените анализират изображенията на Титан, използвайки данните от моделирането, те не откриват почти нищо.

Оказва се, че само около 1,3% от големите реки на Титан, които завършват на брегови линии, имат делти.

На Земята почти всяка река с такъв размер има делта. Учените казват, че все още не могат да обяснят защо реките на Титан нямат делти.

Експерти твърдят, че морското равнище на Титан се повишава и пада толкова бързо, че делтите изчезват по-бързо, отколкото могат да се образуват.

Ветровете и приливните течения по крайбрежието на Титан също могат да играят голяма роля в предотвратяването на образуването на речни делти.

Но това не е единствената мистерия, която астрономите не могат да обяснят.

Нов анализ на данни от „Касини“ разкри ями с неизвестен произход дълбоко в езера и морета на Титан.

Категории на статията:
Наука