Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Закъде без НАСА?

28 ноември 2013 г. в 19:00
Последно: 27 ноември 2013 г. в 21:15

Неправителствената организация Inspiration Mars наскоро разказа в подробности по какъв начин възнамерява да изпрати на Марс двама астронавти – мъж и жена.

Вдъхновителят на проекта – мултимилионерът Денис Тито (първият в света космически турист) и неговите единомишленици признават, че тайната е проста.

Тоест те се надяват, че партньор ще се съгласи да им стане НАСА, която да сподели не само опит, но и оборудване, както и пари. „Обръщаме се към нашите национални лидери с молба да се възползват от благоприятния момент за началото на пилотирано изследване на Слънчевата система и да потвърдят, че Америка е пред целия свят”, пишат ентусиастите.

Стартът се планира за периода от 25 декември 2017 г. до 5 януари 2018-а. Космическият апарат ще се сближи на 160 км с Марс, а след това ще се отправи към вкъщи и ще се приземи през май 2019 г. Двамата смелчаци ще прекарат в Космоса 501 дни.

Проектът носи патосно-патриотичното наименование Mission for America, което очевидно трябва да заинтересува федералните идеолози. Твърди се, че облитането на Червената планета ще вдъхнови новото поколение американски учени и инженери за подвизи, благодарение на които Страната на неограничените възможности ще остане на челни позиции, а също ще заложи основата на пилотираните полети към други тела от Слънчевата система.

„И науката, и техниката ще спечелят много – казва пред репортери Тейбър Маккълъм, главен инженер на Inspiration Mars. – Ние ще преодолеем, образно казано, звуковата бариера, като отлетим към Марс и се върнем, което ще положи пътя на мисиите на бъдещето.“

Под „оборудване на НАСА” се има предвид свръхтежка ракета носител SLS (Space Launch System), чийто първи старт е планиран за края на 2017 г.

© Inspiration Mars

Полетът на Марс изисква два последователни старта с кратка пауза между тях. Отначало SLS ще достави на земна орбита четири порции полезен товар – горната степен на SLS, обитаем модул с обем 17 м³ (за негов първообраз е послужил товарният кораб Cygnus на корпорацията Orbital Sciences), служебен модул (включва източник на енергия за обитаемия отсек, двигатели и система за връзка) и спускаем модул, с който астронавтите ще се върнат на Земята (основан на многоцелевия кораб Orion).

Вторият старт (вероятно този път ще полети частна ракета) ще достави в Космоса двамата астронавти и орбиталния модул, от който те ще се прехвърлят направо в кораба, насочен към Марс. Горната степен на SLS ще включи двигатели и пътешествието ще започне.

Съпружеската двойка практически през целия полет ще се намира в жилищния отсек и ще премине в служебния модул няколко часа преди кацането.

Представители на Inspiration Mars признават, че осъществяването на плана няма да е лесно. Например спускаемият модул трябва да защитава астронавтите от огромната температура, тъй като той ще влезе в атмосферата със скорост 51 500 км/ч (14,3 км/с). И все пак ентусиастите смятат, че всички необходими за това технологии или вече съществуват, или се разработват.

„Представяме този доклад с искрената вяра в мъжете и жените от НАСА, с готовност за преодоляване на всяко препятствие и с пълна увереност, че този проект може да се реализира”, пишат те.

Източник: Space.com

Категории на статията:
Космос