Ето защо все повече непушачи се разболяват от рак на белия дроб

Ново проучване установи, че замърсяването може да допринесе за развитието на рак на белия дроб при хора, които изобщо не употребяват тютюн или употребяват много рядко.
Ракът на белия дроб отдавна се смята за болест на пушачите, но с намаляването на употребата на тютюн в много части на света се появи тревожен проблем: ракът на белия дроб при хора, които никога не са пушили, става все по-чест.
Този вид рак засяга жените, особено тези от азиатски произход, и е по-често срещан в източноазиатските страни, отколкото в западните страни.
Изследването, публикувано в списание Nature , е ръководено от изследователи от Калифорнийския университет в Сан Диего и Националния институт по рака (NCI), който е част от Националните здравни институти (NIH).
„Забелязваме тази обезпокоителна тенденция, че хора, които никога не са пушили, се разболяват от рак на белия дроб по-често, но не разбирахме защо. Нашето изследване показва, че замърсяването на въздуха е тясно свързано със същите видове ДНК мутации, които обикновено свързваме с тютюнопушенето“, каза един от авторите на изследването, Людмил Александров.
Мария Тереза Ланди заяви, че повечето предишни изследвания върху рака на белия дроб не са разделяли данните на пушачи от непушачи, което е ограничавало познанията за потенциалните причини за заболяването.
„Проектирахме проучването, за да съберем данни от хора, които никога не са пушили, и да използваме геномика, за да проследим кои експозиции могат да причиняват тези видове рак“, добави тя.
Екипът анализира рак на белия дроб при 871 души, които никога не са пушили и са живели в 28 региона с различни нива на замърсяване на въздуха в Африка, Азия, Европа и Северна Америка.
Използвайки секвениране на целия геном, изследователите са идентифицирали различни модели на ДНК мутации, известни като мутационни сигнатури.
Чрез комбиниране на тези геномни данни с оценки за замърсяване, изследователите успяват да оценят дългосрочното излагане на индивидите на замърсяване на въздуха.
Откриват, че хората, които никога не са пушили и са живели в по-замърсена среда, имат значително повече мутации в белодробните си тумори. Особено драйверни мутации, които директно водят до развитие на рак, и мутационни сигнатури.
В допълнение към замърсяването на въздуха, е идентифициран и друг риск: аристолохинова киселина, канцерогенна съставка, открита в някои традиционни китайски билкови лекарства.
Специфична мутационна сигнатура, свързана с аристолохинова киселина, е открита почти изключително при случаи на рак на белия дроб при тайванци, които никога не са пушили.
„Това повдига нови опасения относно това как традиционните лекарства могат неволно да увеличат риска от рак“, подчертава Ланди.