Земята – живият организъм
Земята е жив организъм, нейната биосфера е главната преобразуваща сила, чийто зародиш е донесен на Третата планета от Космоса, твърдеше руският учен Владимир Вернадски. Идеите на учения за Земята и нейното място в ноосферата са в основата на философското течение руски космизъм. Преди дни се навършиха 150 години от рождението на Вернадски.
Преди четири милиарда години Земята е била подложена на мощен обстрел от комети, които донесли живота на нашата планета.
„Животът на Земята може да е донесен само от ледени комети. Сега, когато знаем от сибирския мраз, че микроорганизмите могат да пребивават в анабиоза много дълго – няколко милиона години, – това означава, че няма никакви прегради за транспортирането им от най-далечни места. С леда може да се донесе всичко”, обяснява акад. Алексей Розанов, председател на научния съвет по астробиология към Руската академия на науките.
Панспермията – хипотеза, че животът на Земята е донесен от Космоса – се е появила в края на XIX век, но тогава за нея се е говорило доста предпазливо. Прекалено фантастично е звучало. Вернадски е бил убеден привърженик на тази теория. Буквално като пророк той е предвиждал развитието на много научни идеи и често се е оказвал прав. Днес учените са събрали доста доказателства, че животът наистина може да се е появил извън Земята.
„Това са микроорганизми, които растат след различни дози облъчвания… А тук са тези, на които не им трябва слънце, вземат енергия при окислението на желязото”, показва Елена Воробьова от Катедрата по почвознание към Московския държавен университет.
Примерно така би могла да изглежда първата фаза от живота на Марс, където има много желязо. В лабораториите на учените има огромно разнообразие от микроби, тук ги облъчват с гигантски дози, подлагат ги на екстремални температури, създават вакуум, но те продължават да живеят.
„Ако там също се е зародил живот, доколко ще могат известните ни микроорганизми да издържат натоварванията в условията на Космоса?“, интересува се Воробьова.
Още едно доказателство – снимки на метеорит под електронен микроскоп. Фосилизирани микроби – т.нар. цианобактерии, или синьо-зелени водорасли, с които е пълно на Земята.
„Днес техниката позволява да видим ето такива неща в метеоритите и има възможност тези метеорити да се изследват отвътре, за да се избегне заразяване, и е очевидно, че в метеоритите има живот. Тези нишки с клетки, но вкаменели, означават, че е имало басейн, в който са живели”, казва Алексей Розанов.
Възрастта на метеоритите с явни признаци на живот са на над четири и половина милиарда години – малко повече от възрастта на Земята. Тоест получава се, че тези микроби не са живели на нашата планета, а са се появили доста по-рано.
„Земята в този момент е започнала да се формира, а те се живели на някоя друга планета. И затова твърдя, че животът не е възникнал на Земята, а е донесен тук отнякъде”, добавя Розанов.
Ето я и уникалната колекция от метеорити на института по геохимия, основан някога от самия Вернадски. Ученият винаги отделял особено внимание на космическите тела.
„Той е създал метеоритна колекция. И е първият учен, който е отделил метеоритите в особена група, а след това е създал комитет по метеоритите”, разказва Ирина Ивановска, завеждаща мемориалния музей „Вернадски“.
Минералогия на Космоса, радиобиология, биогеохимия, кристалография са само част от научните школи, основани от Вернадски. По принос в науката той е поставян редом до Ломоносов. През 1917 г. ученият е бил член на временното правителство, влизал е в партията на кадетите, но дори с такава биография го е приела и новата съветска власт.
„Защо не са го арестували? За Берия Вернадски е бил най-големият специалист по полезни изкопаеми в нашата страна. А социализъм без полезни изкопаеми не може да се построи, затова Берия и обкръжението му просто са си затворили очите за тъмното му минало”, обяснява Ирина Ивановска.
Обстановката в кабинета музей е както е била приживе на Вернадски. Вещите са автентични. Само пожълтял ръкопис издава времето. В дома му не е имало разкош, всичко е отивало за книги. Вернадски е можел да чете на 15 езика.
Биосферата е един от пластовете на нашата Земя. Според Вернадски – живо същество, основополагаща планетарна сила. Така той за първи път е оформил ново направление в науката – биогеохимия.
„Той се е опитал да покаже в науката си взаимодействието на живото и неживото вещество, ролята на живото вещество в историята на миграцията на неживото”, пояснява Ивановска.
Ученият е смятал, че главен етап в развитието на живота на Земята трябва да стане ноосферата – властта на разума, научното управление на нашата планета.
Източник: Vesti.ru