Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Жилищният модул на окололунната станция Lunar Gateway пристигна в САЩ

8 април 2025 г. в 14:26
Последно: 8 април 2025 г. в 14:28

Станцията на НАСА Lunar Gateway е една стъпка по-близо до изпращането си в Космоса. Един от ключовите ѝ модули пристигна от Италия в САЩ за по-нататъшно сглобяване и интегриране с електромоторното отделение.

По предварителни данни изстрелването на станцията в Космоса е планирано за края на тази година.

Модулът за обитаване и логистика HALO (Habitation and Logistics Outpost) на Lunar Gateway пристигна в американския щат Аризона, след като беше произведен от френско-италианската компания Thales Alenia Space в Торино, Италия.

Сега главният изпълнител на проекта, американската корпорация Northrop Grumman, ще извърши окончателното сглобяване на конструкцията.

След това ще се извърши интеграция с друг компонент на комплекса, корпусът за задвижване (PPE) в космическия център „Кенеди“ на НАСА.

Цялата структура ще бъде изстреляна в лунна орбита на борда на ракетата Falcon Heavy на SpaceX.

Планира се Lunar Gateway да бъде първата обитаема космическа станция в окололунна орбита.

Проектът ще играе важна роля в програмата на НАСА за изследване на Луната – Artemis.

HALO е един от четирите модула на бъдещата станция.

Той ще служи като контролен център. Астронавтите ще живеят там, ще спортуват, ще приготвят храната си, ще релаксират и ще провеждат научни изследвания.

Модулът ще осигурява обработка на команди и данни, съхранение на енергия, разпределение на енергия, термичен контрол и комуникации чрез Lunar Link, високоскоростната комуникационна система на Европейската космическа агенция за Луната.

HALO ще може да се скачва с пилотирани и товарни космически кораби, както и с апарати за кацане на Луната.

По-късно, до края на 2028 г., към станцията се планира да бъде закачен друг модул, I-HAB, който се разработва в сътрудничество с Японската агенция за аерокосмически изследвания (JAXA). Заедно те ще могат да приемат четирима астронавти наведнъж за период до 90 дни.

Категории на статията:
Орбита