Знаете ли колко „струват“ астероидите
Когато става дума за добив на ценни елементи от астероиди, повечето медии обичат да впечатляват с цифри.
Някъде дори прочетох, че Психея би струвал около… $10 000 000 000 000 000 000. Аз дори не мога да си представя какво е това число, сякаш някой е натиснал нулата на клавиатурата и е забравил да си отлепи пръста.
Но ето че един учен – професор Кевин Кенън от Програмата за космически ресурси на Минното училище в Колорадо, е решил да подходи към въпроса от чисто научна гледна точка.
Той изчислява ползите от добива на различни елементи в Космоса, а изследването е публикувано в Planetary and Space Science.
Статията разделя металите на астероидите на два различни вида – тези за добив и доставка до Земята и тези за използване в Космоса.
Първите включват металите от платиновата група (PGM) с тяхната страхотна себестойност и сравнителният им недостиг на нашата планета.
На свой ред желязото, алуминият и магнезият, както и много важният неметален силиций, могат да бъдат използвани в Космоса.
Статията подробно описва редица изследвания върху метеорити, които са фрагменти от астероиди, и сравнява „степента“ на 83 различни елемента с руди, открити на или близо до повърхността на Земята.
Според тези данни концентрацията на PGM в космическите тела е по-висока, отколкото на Земята, тъй като те често присъстват там под формата на метални късове (главно на астероиди тип L), макар и микроскопични.
Що се отнася до желязото, алуминият и други неблагородни метали за космически приложения, трябва да се има предвид, че тяхното възстановяване от руда чрез електролиза е изключително енергоемко и следователно може да бъде полезно само ако е наличен мощен източник на енергия.