Американци се лекуват с молитви

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Public Domain
Антония Михайлова

Мащабно социално допитване е установило, че всеки девети американец се опитва да лекува себе си или другите от болести чрез молитви или налагане на ръце, като често отказва да използват лекарства и терапии, твърдят учени в статия в изданието Journal of Religion and Health.

„Най-неочакваното откритие се заключава в това, че около една четвърт от американците практикуват полагането на ръце (християнски обред на изцеление) и всеки пети от тях е правил това нееднократно. Ако не се отчита самата вяра в Бога, то може да се каже, че целителните молитви се явяват най-разпространената проява на вяра в САЩ, казва Джеф Левин (Jeff Levin) от университета на Бейлър в Уако.

Левин стигнал до този извод, като анализирал резултатите от социално-религиозно допитване, проведено от университета съвместно с Gallup през 2010 г. Общо в проекта взели участие повече от 1700 доброволци, съгласили се да разкажат на учените как техните религиозни възгледи (или липсата им) влияят на борбата с болестите.

Както обяснява ученият, за провеждането на подобно изследване го предизвикал скандален експеримент от края на 80-те години на миналия век, чиито автори заявили, че болните, преживели операция на сърцето и съдовете, по-добре и по-бързо се възстановяват, в случай че сами или техни роднини и близки се молят за тях.

Тези опити породили редица противоречия и скандали, но те самите и критиката им според Левин не разкрили главното – каква роля играят религията и молитвите в живота на американците в момента, когато се разболеят те или техни близки.

Както показал анализът, проведен от американските учени, тази роля наистина е голяма – около 80% от жителите на САЩ поне веднъж в живота си се молили за избавяне на себе си от болести, около 90% – за лечението на близки, и около половината от запитаните вземали участие в колективни молитви за изцеление.

„Интересно е, че много хора, които предпочитат да се молят за лечение, правят това не вместо, а заедно с традиционните форми на лечение, което противоречи на представата, че религията замества медицината. Може да се каже, че в повечето случаи молитвата допълва, а не заменя терапията“, продължава ученият.

Левин подчертава, че не възнамерява да съди дали подобни молитви са ефективни – той се е интересувал само от това, доколко подобна практика е разпространена в САЩ, тъй като тя се явява отражение на религиозността на американското общество.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Аз, човекът

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори