Благословенският жест идвал от невропатия на апостол Петър

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Статуя на свети Петър в базиликата "Свети Петър"
Антония Михайлова

Професорът по анатомия Бенет Фатерман от САЩ обяснява християнския благословенски жест с увреждане на лакътния нерв. Резултатите от своите изследвания той е публикувал в сп. Clinical Anatomy, съобщава Нюйоркският технологичен институт.

Папският жест за благословение, осъществяван с полуотворена ръка със свити безимен пръст и кутре, според Фатерман се явява копиране на манипулацията, извършвана от апостол Петър, който най-вероятно е страдал от невропатия на лакътния нерв вследствие на проказа.

Впоследствие неговите религиозни последователи са копирали поведението на апостола. Преди учените смятаха, че апостолът е имал увреден срединен нерв. Фатерман се усъмнил в последното, тъй като това би означавало провеждане на религиозните процедури по благословение със стисната ръка (юмрук), а както твърди ученият, войнствените настроения не са присъщи на християните.

„Излиза, че еврейските първосвещеници са благославяли народа с жест, който днес се нарича „поздрава на мистър Спок“ – вдигнати в буквата V пръсти. Апостол Петър се е опитвал първоначално да прави именно така, тъй като не е познавал друг ритуален метод. Но поради увреждането не е могъл да раздалечи пръстите си встрани“, казва Фатерман.

Ученият подкрепя съображенията си с анализ на многобройни религиозни артефакти, по-конкретно на скулптури и изображения на почитани от вярващите персонажи. Медикът се готви да продължи изследванията си и да открие допълнителни доказателства за своята теория.

В християнската религия апостол Петър се смята за един от 12-те ученици на Исус Христос – Спасителя. В Католическата църква той е първият римски папа. В негова част Ватиканът е нарекъл базиликата „Свети Петър“ и едноименния площад.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Наука

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори