10 технологии, които променят работната среда. Част II

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© renjith krishnan / FreeDigitalPhotos.net

Антония Михайлова

Как технологиите ще променят работната ни среда през следващото десетилетие? На този въпрос отговарят водещият аналитик в областта на технологиите Даниел Бурус и футуристите Дженифър Джарат и Джон Махафи.

Вижте също: 10 технологии, които променят работната среда. Част I

 

Търсене на данни

Търсенето на данни е интелектуален анализ на голямо количество информация за отсяване на необходимите данни. А с увеличаването на количеството данни, които трябва да се обработват, анализът на данни – сфера между информатиката и статистиката – става все по-актуален.

Интелектуалният анализ на данни също спомага за разширяването сферите на дейност. Там, където използваме данни преди всичко за прогнозиране и оценка на поведението на потребителя, Джарат предвижда в бъдеще създаването на разнообразни рейтинги за хора и дейности – от рейтинги на потенциални служители до перспективни студенти, рейтинги на здравословното състояние и т.н. И това създава напълно нова сфера на дейност за хората, които могат да търсят данни и да намират начини как да получават най-важната информация.

Интелектуалният анализ дава възможност на компаниите по-добре да разбират проблемите, за да вземат по-добри бизнес решения.

Социален бизнес

Мощта на социалните мрежи има важно влияние върху това как компаниите си сътрудничат и общуват. Компаниите могат директно да общуват с по-широка група служители и да избират глобални решения. Например иновационните джем сесии на IBM събират ведно десетки хиляди служители, за да могат да обменят идеи и мисли.

„Представете си, че имате 30 000 инженери, които знаят над какво работят другите, тоест могат да си сътрудничат”, казва Бурус. Същите инженери могат да споделят във Facebook схеми, задания и глобални решения, следователно двама души, работещи над един и същи проблем, няма да се дублират.

„Проблемът на бизнеса е такъв, че ние често повтаряме грешките си. Това, което можем да получим от социалния бизнес, е, че хората могат по-добре да си сътрудничат, да общуват, да решават проблеми и бързо да внедряват иновации”, отбелязва Бурус.

Роботи

Роботите са готови да правят почти всичко – да ви носят кафе, да ви отнасят обувките и да обработват пощата. Точно това може да прави роботът хуманоид HRP-4, разработен от токийската компания Kawada Industries и японският Национален институт по напреднали индустриални науки и технологии.

Засега офисите и домакинствата още не са готови да си купят HRP-4, но главната идея вече присъства, казва Махафи.

Тъй като специалистите работят над увеличаването на възможностите на роботите, скоро ще можем да ги видим навсякъде – от работата в складове до обслужването на клиенти, в областта на здравеопазването и медицинското обслужване.

„Представете си нещо такова в офиса – отбелязва Махафи. – Един от най-големите проблеми понякога е организирането на документи. Но ако такъв документ бъде отбелязан с уникален код, вече няма да е важно къде сте го сложили, роботът ще го намира.”

Интерактивни документи и самостоятелни публикации

Активното разпространение на таблети превръща учебниците и документите в интерактивни и достъпни.

Бъдете готови за голямо разпространение на електронни книги, електронни списания, вестници и интерактивни учебници, а сферата на приложение на офисните документи скоро силно да се промени.

Махафи смята, че скоро ще видим печатни машини на професионално ниво в офисите, които ще ни позволяват да печатаме всичко – от книги до отчети и документи с абсолютно професионален изглед.

„Тъй като повечето информация сега се намира в цифров вид, това ще позволи прилагането на такава възможност в офиса”, казва той.

3D печат

Представете си автомат, който може да разпечата или произведе точно този прототип или продукт, който ви трябва, и може да го направи незабавно. Ето какво ни обещава 3D печатът.

Това означава, че ще можете да занесете в магазина цифрови данни за това каква точно техника ви е необходима и да изпиете чаша кафе, докато чакате вашия оверлог или шевна машина да се отпечата.

Освен това ще изчезне потребността от складови помещения, ще се размият границите между офисната и другите видове дейности, казва Махафи.

„Когато процесът на производство на прототипа и на самия продукт може да се осъществят с помощта на 3D принтер, това ще стане процес, който не изисква използването на ръце”, казва той.

„По такъв начин работата променя своята категория – от физическа се превръща в интелектуална. Работникът, който в миналото беше нужен в производството, сега се превръща в потребител, който се интересува на първо място как да приспособи продукта към потребностите на клиента.”

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Технологии

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори