Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Никотинът подобрява паметта. Ха сега, де!

5 ноември 2012 г. в 08:40
Последно: 6 ноември 2012 г. в 13:52

Само един пушач може да каже, че цигарата му помага да се съсредоточи, да запомни сложен материал, да се подготви за изпит и т.н. Това може и да е самовнушение, но както твърдят изследователи от университета в Упсала, Швеция, нещата не са толкова до психология, колкото до особени клетки на хипокампа, чувствителни към никотин.

Хипокампът е важен център в паметта, той участва в събирането на информация и превръщането на кратковременната памет в дълговременна. От една страна, към него идват импулси от най-далечните неврони, а от друга – в него постоянно протича обмен на сигнали между различните му дялове и енториалната мозъчна кора. Такава активност помага да се обработят впечатленията и да се изпратят за дългосрочно съхранение. Това може да се сравни с пристигащ в града товарен влак, където се проверява годността на стоката и след това се отправя към складовете по областните и вътрешните маршрути.

В хипокампа изследователите са открили нова разновидност клетки, от които зависи обменът на информация между хипокампа и енториалната мозъчна кора. С помощта на оптогенетичен метод учените възбуждали тези клетки в мишки – когато ги осветявали, се променяла интензивността на информационния обмен между нервните центрове. Неактивните клетки, напротив – снижавали интензивността на локалния обмен информация.

Но най-интересното, както пишат авторите в Nature Neuroscience, е това, че подобен ефект оказва никотинът. Той възбужда клетките, свързващи основните неврони на хипокампа с други центрове на паметта, от което локалните невронни вериги започват да работят интензивно.

Съществуването на такива клетки обяснява защо по-добре се мисли със запалена цигара – усилването на локалните невронни вериги в хипокампа и прилежащите зони помага да се структурира информацията, да се изчисти тя от излишното и да се изпрати за дългосрочно съхранение. Ако тези клетки са слабоактивни, то в хипокампа влиза много външна информация, която просто не се обработва и не се запомня.

В този ред на мисли няма да е лошо учените да успеят да създадат аналог на никотина, който да влияе по същия начин на центровете на паметта, но без да води до зависимост и болести на сърцето и дробовете.

Източник: Университет в Упсала

Категории на статията:
Аз, човекът