Психолози обясниха защо помним едни събития, а забравяме други
Експерти от университета Райс в САЩ публикуваха любопитно изследване, посветено на темата „какво, къде и кога хората си спомнят“.
Проучването, което анализира как съдържанието, местоположението и времето на дадено събитие влияят върху паметта, се появи в списание Cognitive, Affective & Behavioral Neuroscience.
Експертите са установили, че хората са по-склонни да запомнят неща, които са свързани със силни емоции, имат лично значение и привличат внимание.
Това са резонансни събития или подробности, върху които човек се е фокусирал.
Важно се оказва и мястото, където се случва ситуацията, която по-късно ще се превърне в спомен.
Новата среда е по-добре „запечатана“ в паметта, тъй като, за разлика от рутинната, тя привлича повече внимание.
Спомените зависят както от момента, в който се случва събитието, така и като цяло от възприемането на времето.
Например, важно е как точно хората подреждат събитията и разпознават преходите между тях. А ако събитията са разделени на отделни епизоди, те може да са по-лесни за запомняне.
„Паметта не е универсален феномен. Това, което се помни от един човек, може да не е напълно очевидно за друг поради неговия уникален произход и когнитивни приоритети“, подчертават авторите на статията.
Според изследователите разбирането защо помним някои събития по-добре от други е важно както за медицината, така и за ежедневието.
Паметта често се оценява с помощта на стандартизирани тестове, които са разработени в специфичен културен контекст и не отчитат индивидуалните различия.
Информацията за специфичните фактори, влияещи върху паметта, би променила тези методи за оценка и също така би помогнала за по-ефективна борба с когнитивния упадък и деменцията.