Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Няма доминиращо мозъчно полукълбо, твърдят учени

19 август 2013 г. в 00:11
Последно: 20 август 2013 г. в 00:11

Ако силните ви страни са логика, анализ и умение да забелязвате детайли, то при вас доминира лявото полукълбо. Ако сте творческа личност и сте замислени, мечтателни, поставяте в шах околните със субективните си оценки, то водеща роля при вас играе дясното полукълбо.

Представата, че различната активност на полукълбата служи като основа за различните типове личност, така да се каже, буквално ни е набита в главите, не без помощта на медиите и популярната наука.

Но ето че тази представа очевидно не е нищо повече от мит, тоест не е обоснована от науката. До този извод са стигнали невробиолози под ръководството на Джефри Андерсън от университета на Юта (САЩ), след като сравнили мозъчната активност на повече от 1000 души на възраст от 7 до 29 години. С магнитно-резонансна томография изследователите анализирали взаимодействието между 7000 зони, на които бил разделен мозъкът.

Тук следва да напомним,че никой не се съмнява в съществуването на специализирани зони в лявото и дясното полукълбо на мозъка. Никой не се съмнява и в това, че лявото полукълбо отговаря за езика, а дясното – за вниманието. Но разделянето на типа личност по полукълбата предполага, че едно от тях по подразбиране (тоест винаги) има по-развита информационна инфраструктура.

Както пишат изследователите в PLoS ONE, такова преимущество не съществува – нито в полза на лявото, нито в полза на дясното полукълбо. Във всеки случай то не е открито при нито един от 1011 доброволци, чиито мозъци били анализирани.

Учените, проследили за плътността на връзките между зоните в мозъка, стигнали до извода, че систематично усилване на тези връзки в лявото или дясното полукълбо просто няма. И – което е важно – невробиолозите не знаели за типа личност на тези, чиито мозъци разглеждали, тоест при учените липсвало подсъзнателно предубеждение.

Още веднъж: функционалната асиметрия на мозъка си съществува – наборът функции в полукълбата наистина се различава, пък и никой не оспорва, че съществуват различни типове личности (условно казано аналитични и творчески). Но на невробиологично ниво типът личност се определя от по-сложни и неочевидни фактори от простото засилване на едното или другото полукълбо.

Източник: University of Utah

Категории на статията:
Синя луна