Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Машина на времето е неизбежна, търсят се червееви дупки

1 септември 2013 г. в 00:02
Последно: 2 септември 2013 г. в 15:25

Концепцията за машина на времето периодично се използва във фантастичните истории.

Но според общата теория на относителността на Айнщайн, обясняваща законите на действието на гравитацията в нашата Вселена, пътешествията във времето далеч не са плод на необузданата фантазия на писатели и сценаристи.

Фактически учените вече са успели да осъществят преместване във времето – те са изпратили мюони, елементарни частици, подобни на електрони, в бъдещето, управлявайки гравитацията около тях. Разбира се, рано е да се говори, че аха ще открием начин да пътешестваме със 100 години напред, но все пак…

Пътешествията в миналото са още по-малко изучени. Макар че астрофизикът Ерик Дейвис от Международния институт за перспективни изследвания в Остин твърди, че и те са възможни. Всичко, което е необходимо за това, са така наречените червееви дупки (wormholes, наричани още къртичини), теоретично са предсказани от физиката пространствено-времеви тунели. Дейвис смята, че с тяхна помощ може да се пътешества както в миналото, така и в бъдещето.

Къде е моята дупка?

Съществуването на червееви дупки още не е доказано, но дори ако ги има, то те са толкова малки, че човек няма никакви шансове да премине през тях, да не говорим за космически кораб. Независимо от това статията на Дейвис, публикувана в списанието на Американския институт по аеронавтика и астронавтика, е посветена на машините на времето и използването на червеевите дупки като начин за преместване във времето в двете посоки.

Така например червеевите дупки ще позволят на звездолет да се премести от една точка в друга със скорост, по-висока от светлинната. Корабът, снабден с машина на времето, ще може да пристигне до крайната си точка по-бързо от светлината, защото ще може да „изрязва” дупка през пространство-времето – тоест като през червеева дупка. Това ще позволи на кораба да извърши светкавичен скок, без да превишава предела на скоростта на светлината.

Теоретично червеевите дупки също може да се използват за пътешествия във времето. „Машините на времето са неизбежни в условията на нашата Вселена – твърди Дейвис в своята статия. – Проходими червееви дупки подразбират машини на времето, а предсказването на тяхното съществуване поражда многобройни изследвания на тема пътешествия във времето.”

Но изследователят добавя, че превръщането на червеева дупка в машина на времето няма да е лесно. Тъй като, създали веднъж червеева дупка, ще бъде необходимо да се постигне стабилизирането й в желаните точки.

Предстоящи предизвикателства

Съществуват няколко версии за това как законите на физиката ограничават пътешествията във времето през червееви дупки.

„Ние смятаме, че пътешествията във времето няма да станат възможни през нашия живот и освен това – че самата възможност за тях ще се окаже изключена от законите на физиката, когато окончателно изучим устройството на нашата Вселена”, твърди Робърт Оуен, астрофизик, специализирал се в изучаването на черните дупки и теорията на гравитацията.

Според текущото разбиране на учените поддържането на червееви дупки в достатъчно стабилно за осъществяване на преход състояние ще изисква огромно количество екзотична материя – субстанция, която досега е слабо изучена.

Не е необходимо да се опираме на общата теория на относителността по този въпрос, тъй като според нея екзотична материя не може да съществува. Но тя се наблюдава в много малки количества, недостатъчни, за да се открие червева дупка. Така че на физиците очевидно ще се наложи първо да открият начин да създават екзотична материя в промишлени мащаби, а чак след това да изобретят машина на времето и хипердвигател.

Освен това други физици с помощта на квантовата механика твърдят, че опитите за пътешествия през червеева дупка създават нещо, наричано обратна квантова реакция, при която опитът за създаване на машина на времето от червееви дупки предизвиква мощно изхвърляне на енергия, която ще я разруши, преди да я използвате като машина на времето.

Но математическият модел, прилаган за изчисление на обратната квантова реакция, взема под внимание само едно измерение на пространство-времето.

„Сигурен съм, че тъй като досега общата теория на относителността не може да бъде опровергана, нейните прогнози, отчитащи възможността за създаване на машини на времето и хиперпространствен двигател с използването на червееви дупки също остават действителни”, добавя Дейвис.

Всичко това добре илюстрира един от ключовите проблеми на всички теории, отнасящи се до пътешествията във времето – физиците са принудени да строят своите доказателства едновременно на общата теория на относителността и на квантовата теория, всяка от които е непълна и все още неспособна да обхване цялата сложност на устройството на нашата Вселена.

Така че на физиците очевидно ще се наложи да преработят двете системи в бъдещата квантова теория на гравитацията, която ще може да стане основа за по-нататъшни изследвания на пътешествията във времето.

В същото време Дейвис смята, че учените вече са открили всичко, което е необходимо да се знае за създаването на машини на времето, и призовава за съсредоточаване на първо място в изучаването на свръхсветлинните полети.

„Докато някой не създаде хиперпространствен двигател, използващ червееви дупки, няма смисъл да се хабят усилия за създаване на машина на времето”, казва ученият.

Източник: LiveScience

Категории на статията:
Космос