Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Синя планета – истински воден свят. Но не, не е Земята

7 септември 2013 г. в 11:09
Последно: 12 септември 2013 г. в 00:15

Японски астрономи са използвали телескопа Subaru за наблюдение на една от най-известните суперземи – GJ 1214b. Суперземята GJ 1214b е открита през 2009 година. Тя е 7 пъти по-голяма по маса от Земята и 2,6 пъти я надвишава в диаметър.

Планетата се върти около червено джудже в съзвездието Змиеносец и се намира на 40 светлинни години от Земята. Разликата с другите откривани досега екзопланети е в това, че суперземята е първата открита планета-океан.

Суперземи е прието да се наричат екзопланети, чиято маса и радиус превишават тези на Земята, но са по-малки от планетите гиганти (като Уран или Нептун).

По-рано астрономите открили, че GJ 1214b има плътна атмосфера, но не успели да определят дали тя се състои от водород, или от водни пари. Сега учените смятат, че синият цвят на атмосферата свидетелства, че тя е наситена с водни пари.

Като знаят съставките на атмосферата на суперземята, астрофизиците ще могат да разузнаят подробности за нейното раждане и история на формиране. За да определят състава на атмосферата на планетата, учените миналата година я разгледали с телескопа „Хъбъл”, когато тя преминавала по лика на своята звезда.

По време на транзита светлината на звездата преминала през атмосферата на планетата и дала на учените представа за състава на газовете в атмосферата. Така астрофизиците открили, че спектърът на GJ 1214b в широкия диапазон няма никакви особености. Това дало основания да се предполага че планетата има плътна атмосфера от водни пари.

© NAOJ

Наличието на вода на екзопланетата, при това в голямо количество, e много важно за астрономите, тъй като водата символизира възможен живот. Досега са открити над 800 екзопланети и около 12 от тях вероятно притежават среда, годна за живот.

Но изследователите смятат, че съществуването на живот именно на GJ 1214b е невъзможно заради прекалено високите температури.

Отчет за изследването е публикуван в Astrophysical Journal.

Категории на статията:
Космос