Двуострият нож на антиоксидантите
Не разчитайте на антиоксидантите, ако искате да удължите живота си.
Хората, които употребяват антиоксиданти, не живеят по-дълго от тези, които не ги консумират. Нещо повече – някои антиоксиданти може дори да съкратят живота.
До този извод са стигнали учените от университетската болница в Копенхаген.
Към антиоксидантите, съкращаващи продължителността на живота, се отнасят бета-каротин, витамин Е и витамин А (ако се приема в повишени количества).
Изследването само потвърждава това, което за медиците отдавна не е тайна, а именно, че антиоксидантите не допринасят за здравето.
Направеното проучване представлява метааналитичен обзор на 78 клинични изпитания на антиоксиданти, проведени от 1977 по 2012 г. То обхванало 300 хиляди души на средна възраст 63 години, много от които приемали антиоксиданти поне три години. 73% от тях били здрави, останалите страдали от различни хронични заболявания, като диабет и сърдечни заболявания.
Учените подбрали 56 анализа с достоверни резултати. По тези данни смъртността на любителите на антиоксиданти била с 4% по-висока от тази на хората, които не ги употребявали. При това смъртността се увеличавала както при хората, които били здрави, така и при хронично болните.
В някои случаи участниците в проучването използвали не смес от антиоксиданти, а само един. Това позволило да се установи, че отговорни да повишеното ниво на смъртност били бета-каротина, витамин Е и високите дози витамин А. От своя страна витамин С и селенът не оказвали въздействие върху смъртността, сочи доклад, публикуван в Journal of the American Medical Association (JAMA).
Напоследък все по-често се чува критика относно антиоксидантите, които набраха популярност като средство срещу окислителния стрес: техните молекули помагат да се неутрализират агресивните кислородни радикали, които повреждат важните молекули на клетките. В резултат на това клетката и организмът би трябвало да живеят „дълго и щастливо”. Защо тогава антиоксидантите дават обратния ефект?
Според Питър Коен първата причина за това е начинът на провеждане на експериментите, а именно – върху животни, а не върху хора. Втората причина е, че антиоксидантите може би наистина ни избавят от свободните радикали, но това води до други проблеми на клетъчно ниво.
Третата причина е, че действието на антиоксидантите по „избиването” на свободните радикали потиска собствените клетъчни процеси, които са предназначени за същото и това се отразява зле на клетката.
Всъщност тези обяснения звучат прекалено общо и тепърва предстои да се изясни как точно антиоксидантите вредят на организма. В същото време броят на докладите в тяхна полза непрекъснато нараства, но може би било правилно да се откажем от тях, особено ако нямаме здравословни проблеми.
Вижте още интересни статии в СРодители.