Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как ще познаем разумното същество извън Земята?

4 февруари 2014 г. в 00:11
Последно: 4 февруари 2014 г. в 23:44

„Възможно е да ги гледаме в лицето и да не можем да ги познаем. Проблемът е в това, че ние търсим нещо много подобно на нас, като смятаме, че те имат да речем същата математика и технологии.“

Тези думи са на лорд Мартин Рийз, бивш президент на Лондонското кралско общество, почетен професор по космология и астрофизика на Кеймбриджкия университет. Рийз смята, че съществуването на извънземен живот може да е извън пределите на човешкото разбиране.

„Подозирам, че животът и разумът може да са там, но във форми, които ние не можем да си представим. Така както шимпанзето не може да разбере квантовата теория, може да има аспекти на реалността, които не са по силата на нашия мозък“, отбелязва той.

Извънземните може да имат четири крайника, както и хората. Или може да имат седемнадесет пипала, в зависимост от еволюционния натиск. Ние можем да наблюдаваме и описваме такива неща. Но можем ли да опишем как работи съзнанието на извънземния?

Ново изследване, публикувано в Acta Astronautica, предлага предварителни упражнения по оценка на чуждия интелект извън пределите на нашата люлка. Упражнението се нарича COMPLEX (абревиатура от „Сложност на маркерите за профилиране на живота в екзобиологията“). Проектът сравнява различен от човешкия интелект – включително на животни, микроби и машини, след което се установяват няколко категории в поведението и психическия им потенциал.

„Целта на COMPLEX е подготовка за оценка на други видове, ако ние срещнем живот в Космоса“, казва Дениз Херцинг, автор и биолог от Атлантик юнивърсити във Флорида.

Изследването може да има решаващо значение за астробиологията, която в значителна степен се опира на разбирането на земляните за това, което могат да срещнат на други планети.

Заради гъмжащата от разновидности биосфера на Земята е изключително трудно да се определи що е то „интелект“. Ние често определяме интелекта (разума, съзнанието) на другите същества само въз основа на това, доколко той напомня нашия собствен. Събираме звуковите модели, издавани от китовете – те може да се оценят като език, хващаме се за рудиментарните зачатъци на инструменти на враните и се любуваме на сложния социум на слоновете.

Изучаването на тези нечовешки прояви на интелект през човешката призма обаче може да не е обективно. Освен това нашият стремеж да сравняваме със себе си може да не е приложим извън пределите на Земята.

Херцинг е научен ръководител и основател на Dolphin Project Wild – организация, която изучава делфините почти 30 години, за да разбере всичко за поведението на животните, тяхната социална структура и т.н. Много учени смятат делфините за едни от най-умните същества на Земята, възможно – на едно ниво с приматите.

Битка на разуми

Изучаването на интелекта на делфините е много подходящо заедно със стандартните методи, които се използват за оценка на разумността на други видове. Ние се съсредоточаваме на физическите особености от рода на размера на мозъка спрямо масата на тялото. Също така сме свикнали да оценяваме нивото на интелекта по нивото на разбиране на жестове, решаването на главоблъсканици и акустичен език.

„Обикновено използваме два метода за оценка на интелекта – казва Херцинг. – Първият е физическата оценка на инфраструктурата на организма – голям мозък, сложна нервна система и т.н. Вторият е когнитивната оценка, която обикновено изисква експерименти и тестове, разработени от хората и основани на това, което ние смятаме за „висши“ навици.“

Третият вид измерване на интелекта със своята сложна сигнална и комуникативна връзка едва наскоро е намерил приложение. Благодарение на пробива в разпознаването на образи с помощта на компютри и друг софтуер, ние имаме инструменти за събиране и обработване на данни, необходими за оценка на този аспект. Един от примерите е съставянето на големи сегменти от вокализацията на делфините и прослушването им с цел отделяне на повтарящи се елементи и очевидни синтактични последователности.

С помощта на тези изследвания са открити дълбоки примери за подобна на човешката проява на интелект, които в известна степен са ни свалили от високия пиедестал.

„Хората са принудени да се откажат от някои части от своята уникалност, тъй като животните започнаха да демонстрират истинските си способности“, казва Херцинг.

Човешките капаци

Независимо от тези полезни придобивки ние все още в значителна степен съдим за животните по себе си.

„Разбира се, всеки вид е достатъчно разумен за средата, в която му се налага да оцелява – продължава Херцинг. – Но другите видове може да притежават интелект, основан на тяхната структура и физическа среда, и да си съперничат с човека по сложност, дори без да приличат на нас. Например същества без сложни ръце вероятно няма да създават неща така както хората.“

Безспорно нашата способност да препрофилираме съдържанието на физическия свят, да правим пирамиди от камъни и процесори от силиций е изключително явление, неприсъщо на нито един друг земен организъм. Но инженерните чудеса в термитниците – контрол на вътрешната температура, вентилация, култивиране на гъби – са направо поразителни. Сами по себе си термитите не се отличават с особен ум, но техният „колективен разум“ е способен на подвизи.

„Мисля, че един ден ще се видим като един от многото видове, които са развили няколко специалности, от рода на вокален език и манипулации с вещи, вместо да виждаме себе си в качеството на единствен разумен вид, който е разумен само защото притежава език.“

За да отдаде необходимото внимание на другите аспекти на интелекта, Херцинг е разработила COMPLEX. Няколко учени, астробиолози и програмисти изследват пет възможни страни на интелекта у нечовешките същества.

Тези страни са „фактор за енцефализация“ (оценка на невронната сложност), „сигнал за връзка“ (сложност на сигналния код), „индивидуална сложност“ (присъствие на личност), „социална сложност“ (живот в група и обособено) и „междувидово взаимодействие“ (характер на външните връзки). Всяка от тези категории се разбива на по-детайлни части. Например нервна специализация, природен репертоар, гъвкавост на ролите, съюзи/кооперации и междувидов алтруизъм.

„Тъй като повечето критерии за оценка на човешкия интелект включват езика, съзнанието и изчислителните способности, в това упражнение са използвани други страни за обработка на информация“, обяснява Херцинг в своята работа.

Експертите оценявали петте източника на възможния интелект. Те са изследвали делфини, октоподи, пчели, микроби и машини. Всеки от тези видове различно успешно се справя и използва своето обкръжение в борбата за оцеляване (в случая с машините – функционират в съответствие с програмата). Примерите включват сложна комуникация при делфините, асоциативно обучение при октоподите, „танци“ при пчелите, с помощта на които те показват на другите пътя към храната, груповото поведение на микробите в колонии и изчислителната мощност на машините.

Общо COMPLEX показал как петте нечовешки интелекта се съотнасят един към друг. Всеки е демонстрирал области на висок и нисък потенциал с някои интересни сходства и различия. Както пчелите, така и машините са набрали висок бал по оценка на сигнални системи и сложни социални фактори. Делфините, октоподите и машините са събрали много точки в оценката за енцефализация (невронна сложност). Микробите, които хората грешно смятат за асоциални, са набрали висок бал в оценката на междувидовото взаимодействие.

Резултатите свидетелстват, че често ние не можем да определим неуловимото присъствие на интелект, тъй като гледаме себе си.

„COMPLEX е начално упражнение, което сочи пътя към определянето и сравнението на типовете интелект без подравняването по строго човешки характеристики“, казва Херцинг.

Естествено продължение на тези предварителни видове ще бъде създаването на допълнителни критерии и включването на други разумни същества. „Би било забележително да имаме стотици измерени от експертите видове за сравнение. Пет примера са избрани от огромно множество“, допълва Херцинг.

Проблем за COMPLEX, както и за други опити за оценка на чуждия интелект, може да станат нашите вътрешни предубеждения. Как можем да съдим не според човешки мерки, гледайки с човешки очи и мислейки с човешка глава?

„Един от интересните изводи в тази работа беше това, колко трудно експертите сравняват мозъците на бозайниците и органите на насекомите – казва Херцинг. – Можете ли да сравните функциите на тези структури и техния принос в разума, оставяйки зад борда човешката предвзетост?“

Примерът с машините е прекрасен в този план – в края на краищата те са построени от нас и за нас. „Тъй като компютрите и машинният интелект са направени от хора, как можем да оценим техните способности?“, пита изследователката.

И последният въпрос в подхода COMPLEX – необходимостта от нови експерти, компетентни да изучават видовете. Добре изученият нечовешки интелект на Земята може да отвори нови концептуални прозорци. Но също така не осигурява стопроцентово определяне на извънземния вид разумно същество, особено ако този вид преминава през призмата на обектива на сондата или спътника.

„Необходими са ни данни, за да правим изводи – подчертава Херцинг. – На други планети ще бъде много трудно бързо да се направи това, но в крайна сметка можем да приспособим нашите компютри за бързо определяне на образците, ако е необходимо.“

Всяка капка прозрение ще се окаже полезна в нашата подготовка – и в нашето желание – за среща с извънземния интелект, подобен на нашия или различен от него. В края на краищата ние дори не можем да определим интелекта под носа си.

„Предстои ни още много работа по определяне на другия разумен живот сред човешките и нечовешките култури на нашата планета. Ако ние поставим пред себе си въпроса за излизане от зоната на комфорта, смятам, че един прекрасен ден ще ни се предостави блестяща възможност да надникнем зад ъгъла“, заключава изследователката.

Категории на статията:
Природа