Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Зеленчуци на Марс – в близките десет години

18 април 2014 г. в 00:05
Последно: 19 април 2014 г. в 11:20

Почвата на Марс може да е годна за отглеждане на хранителни култури, смята екологът Вигер Уомлинк от университета във Вагенинген, Нидерландия.

Доста полезна перспектива, ако отчитаме, че скоро се планират многобройни мисии на Червената планета, включително организирането на човешка колония.

В края на краищата, ако хората възнамеряват да живеят в която и да е точка от пространството (не само на Марс), това изследване има добри перспективи.

В хода на необичаен експеримент Уомлинк изучил растежа на 14 сорта растения върху почва, имитираща марсианската, в продължение на 50 дни. НАСА изготвя такава почва от вулканични породи, добити на Хаваите. За учудване на учения растенията си расли добре, а някои дори вързали цвят.

„Очаквах, че процесът няма да продължи повече от пробив на почвата, а повечето растения ще загинат от недостиг на хранителни вещества“, пояснява екологът.

Но анализът показал, че изкуствената марсианска почва съдържа доста повече хранителни вещества от очакваното. Освен фосфор и железен оксид в нея имало и доста важния за растенията азот.

„Необходимо е да се научим да произвеждаме хранителни продукти не само в земни условия, ако искаме да усвояваме Космоса и да живеем на други планети – казва колегата на Уомлинк проф. Лео Марселис, който се явява съветник по проекта Mars One. – Това изисква знания за култивирането на растения, които ще функционират дори и на Марс.“

Според учения установяване на такива системи за осигуряване на живот на Марс ще бъде много проблематично. Един от аспектите на растениевъдството е почвата, но има още много други условия. Например ниската гравитация създава проблеми с поливането – при нея ще бъде трудно да се сипе вода в корените.

Ниската сила на тежестта означава също така, че могат да възникнат трудности с газообмена (поглъщането на CO2 и производството на кислород) на растенията. Това ще доведе дотам, че растенията да растат по-бавно и да изпаряват по-малко вода. Освен това Марс по-скоро няма никаква атмосфера, там температурите са съвсем други и светлината – много по-малко, отколкото на Земята.

Планира се на Червената планета растенията да бъдат отглеждани в закрити помещения, вероятно снабдени с LED осветление. Но не е известно кой цвят ще е благоприятен за техния растеж и най-важното – откъде ще се вземе толкова електричество. В плановете на Уомлинк са тестове на някои системи за култивиране, разработени за Марс.

Според учените изследването има голям потенциал – то ще осигури необходимия обем от знания, които може да се прилагат и тук, на нашата планета. Експериментите по отглеждане на растения в сложни условия могат да помогнат не само на бъдещите колонизатори на Марс, но и на тези, които искат да останат на Земята.

Екологът Вигер Уомлинк твърди, че марсианската почва може да е годна за отглеждане на хранителни култури.
© Wageningen University

„Марсианската почва се състои от вулканични породи – обяснява Уомлинк. – Така че ако разберем как можем да отглеждаме растения при подобни условия, ще можем да се заемем с растениевъдство в сложни почви на Земята. Изследването ще помогне да се открият по-ефективни начини за доставки на вода, газ и хранителни вещества. Важна част от проекта е и развитието на високи технологии, автоматизирането и оптимизирането на системи за отглеждане, разработка на датчици, които постоянно ще следят потребностите на растенията, а също за решаване на проблема с ниска осветеност.“

Авторите на проекта смятат, че оцеляването на Марс ще бъде възможно само ако човечеството се научи да си произвежда хранителни продукти в условията на далечния свят.

„Убеден съм, че университетът във Вагенинген може да разработи пълна система за отглеждане на култури на Марс в близките десет години“, заключава Уомлинк.

Категории на статията:
Синя луна