Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

НАСА получи космически прах в лаборатория

12 май 2014 г. в 00:02
Последно: 11 май 2014 г. в 22:12

Екип от Изследователския център „Еймс“ на НАСА е успял да пресъздаде процесите, които протичат в атмосферата на червен гигант и водят до формирането на звезден прах, от който впоследствие се образуват планети.

Използвайки специална инсталация – камерата за космическо моделиране COSmIC (Cosmic Simulation Chamber), сега учените могат в лабораторни условия да пресъздадат и изследват частиците прах като тези, които се формират във външните слоеве на умиращи звезди. Учените разчитат, че създаденият от тях прах ще им помогне по-добре да разберат състава и еволюцията на Вселената.

В хода на експеримента учените установили, че съставът на „строителните елементи“, от които се състои Вселената, е много по-сложен, отколкото се смятало първоначално.

Тъй като условията в Космоса силно се отличават от земните, не е лесно да се идентифицират извънземните вещества. Благодарение на камерата COSmIC сега учените могат да моделират среда, близка по състав до междузвездните облаци, звездните обвивки или атмосферите на планети.

Камерата на COSmIC е снабдена с различни сложни устройства, които помагат на учените да създават в лаборатория условията на Космоса и процесите, протичащи в него, както и да наблюдават моделираните планетни и звездни вещества.

© NASA/Ames/Farid Salama

По време на експерименти могат да се създават и откриват наночастици с размер 10 нанометра и частици прах с размери от 100 до 500 нанометра, като се наблюдава тяхната структура.

Тези резултати имат важно значение не само за астрофизиците, но и общо за планетната наука. Например с тяхна помощ може да се получат нови сведения за типа частици, които се съдържат в праха около звездите. На свой ред това ще ни помогне да разберем принципите за формиране на планетите, включително подобни на Земята.

Категории на статията:
Технологии