Вода редом до Слънчевата система
Учени откриха следи от водни облаци на 7,3 светлинни години от Земята.
Изводите на изследователите са предварителни, но ако наблюденията на астрономите се потвърдят, откритието ще стане първо свидетелство за наличието на водни облаци извън Слънчевата система, съобщава Science.
Облакът се намира почти два пъти по-далече от Земята, отколкото най-близката до нашата планета звезда след Слънцето – Алфа Центавър. Според учените те обгръщат кафяво джудже с размерите на Юпитер.
Кандидат за наличието на облака се оказала субзвездата WISE J0855-0714. Температурата на нейната повърхност е малко под температурата на замръзване на водата, което е по-високо от средната температура на Юпитер, но по-малко от температурата на Земята.
Астрономите са изследвали обекта с помощта на инфрачервения телескоп WISE (Wide-Field Infrared Survey Explorer – Широкоъгълен инфрачервен обзорен изследовател), а също с 6,5-метровия телескоп Бааде (един от двата Магеланови телескопа в Чили). В хода на своята работата специалистите са анализирали 151 инфрачервени изображения, получени от телескопа в Южна Америка.
Учените се надяват да проверят своите изводи чрез детайлно изследване на спектрите на WISE J0855-0714. За тази цел астрофизиците очакват изпращането на приемника на космическата обсерватория „Хъбъл“ – телескопа „Джеймс Уеб“, който се очаква да бъде пуснат в края на десетилетието.
Кафявите джуджета се отнасят към междинен тип обекти между звезди и големи планети. Техните размери са сравними с този на Юпитер, а средната им плътност е няколко десетки пъти по-висока.
Повечето такива звезди са прекалено студени, за да протичат термоядрени реакции на тях. Кафявите джуджета, както се смята, се образуват в покрайнините на протопланетния диск и се изхвърлят в околното пространство от привличането на родителската звезда.