Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Безпилотна линейка ще спасява човешки животи

31 октомври 2014 г. в 00:08
Последно: 31 октомври 2014 г. в 09:32

Холандски студент показа прототип на „линейка дрон“, способна да достигне до жертви на инфаркт за минути.

Разработената линейка от завършилия инженерство Алек Момонт може да достига скорости от 100 км/ч.

Боядисана е в сигнално жълто, задвижва се от 6 перки и може да носи четири килограма товар, в този случай – дефибрилатор.

„Всяка година в Европейския съюз около 800 000 души получават инфаркт и само 8 процента оцеляват. Главната причина за това е относително дългото време на реагиране на спешната помощ, което е около 10 минути, а мозъчната смърт настъпва до около шестата минута.

Безпилотната линейка може да занесе дефибрилатор на пациент в зона от 4q6 квадратни километра за 1 минута, повишавайки шанса за оцеляване от 8 на 80 процента“, казва Момонт.

Дронът проследява спешните обаждания и използва GPS, за да открие мястото. Когато пристигне, оператор (парамедик) може да гледа, да говори и да инструктира помагащите на жертвата, като използва камера на борда на линейката, свързана с контролна зала.

Прототипът вече привлича интереса на спешните служби, включително и в Амстердам, споменава холандски всекидневник. Холандската фондация за грижа за сърцето също одобрява идеята.

Но Момонт иска неговият дрон да се превърне в летяща кутия за инструменти, способна да пренася кислородна маска до човек, попаднал в пожар, или инсулинова инжекция до болен от диабет.

В реалността обаче дронът е още в зародиш, имайки предвид кормилния механизъм и правните проблеми. Момонт се надява да има работеща мрежа от дронове из цяла Холандия до 5 години. Очаква се една линейка да струва около 15 хиляди евро.

„Надявам се през следващите 5 години безпилотният апарат да спаси стотици животи. При инфаркта от особена важност е да се предостави адекватна медицинска помощ в първите няколко минути – добавя Момонт. – Ако можем да достигаме по-бързо до мястото на произшествието, ще спасим много животи и ще подобрим възстановяването на много пациенти.

Това най-вече се отнася за спешни случаи като инфаркти, удавяния, травми и дихателни проблеми и това е възможно, защото животоспасяващите технологии като дефибрилатори могат да бъдат направени достатъчно малки, че да бъдат пренасяни от дронове.“

Категории на статията:
Технологии