Безпилотна линейка ще спасява човешки животи

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© TU Delft
Димитър Димитров

Холандски студент показа прототип на „линейка дрон“, способна да достигне до жертви на инфаркт за минути.

Разработената линейка от завършилия инженерство Алек Момонт може да достига скорости от 100 км/ч.

Боядисана е в сигнално жълто, задвижва се от 6 перки и може да носи четири килограма товар, в този случай – дефибрилатор.

„Всяка година в Европейския съюз около 800 000 души получават инфаркт и само 8 процента оцеляват. Главната причина за това е относително дългото време на реагиране на спешната помощ, което е около 10 минути, а мозъчната смърт настъпва до около шестата минута.

Безпилотната линейка може да занесе дефибрилатор на пациент в зона от 4q6 квадратни километра за 1 минута, повишавайки шанса за оцеляване от 8 на 80 процента“, казва Момонт.

Дронът проследява спешните обаждания и използва GPS, за да открие мястото. Когато пристигне, оператор (парамедик) може да гледа, да говори и да инструктира помагащите на жертвата, като използва камера на борда на линейката, свързана с контролна зала.

Прототипът вече привлича интереса на спешните служби, включително и в Амстердам, споменава холандски всекидневник. Холандската фондация за грижа за сърцето също одобрява идеята.

Но Момонт иска неговият дрон да се превърне в летяща кутия за инструменти, способна да пренася кислородна маска до човек, попаднал в пожар, или инсулинова инжекция до болен от диабет.

В реалността обаче дронът е още в зародиш, имайки предвид кормилния механизъм и правните проблеми. Момонт се надява да има работеща мрежа от дронове из цяла Холандия до 5 години. Очаква се една линейка да струва около 15 хиляди евро.

„Надявам се през следващите 5 години безпилотният апарат да спаси стотици животи. При инфаркта от особена важност е да се предостави адекватна медицинска помощ в първите няколко минути – добавя Момонт. – Ако можем да достигаме по-бързо до мястото на произшествието, ще спасим много животи и ще подобрим възстановяването на много пациенти.

Това най-вече се отнася за спешни случаи като инфаркти, удавяния, травми и дихателни проблеми и това е възможно, защото животоспасяващите технологии като дефибрилатори могат да бъдат направени достатъчно малки, че да бъдат пренасяни от дронове.“

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Технологии

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори