Домът на бъдещето ще се отоплява от изчислителни операции
Съвременният човек се ползва от благата дори без да се замисля колко електроенергия се изразходва за поддържане на неговия комфорт.
Например за изпращане на електронни писма, поставяне на лайкове, обработка на запитвания и прочие цифрова активност на жителите на САЩ работят 34 ТЕЦ-а, а за охлаждане на изчислителната техника, обслужваща човешките потребности, се харчи около една трета от цялата тази енергия.
Специалисти в областта на изчислителните технологии си задали въпроса: „защо да губим цялата тази топлина напразно“, и основали компанията Project Exergy. Сега те предлагат да погледнем на топлината, отделяна от изчислителните машини при изпълняване на операции, не като на отпадък, а като ценен ресурс, който може да се използва за отопляване на жилища.
Това не е първият път, когато се предлага отделяната от компютрите топлина да се използва за поддържане на човешкия комфорт. Центрове за обработка на данни по цял свят са започнали да отвеждат топлината в офиси и къщи. Но това работи далеч не във всички случаи. За да се отоплява ефективно всеки дом, е необходимо да се премести източникът на „изчислителна“ топлина – сървърът – директно в жилището.
Експерти вече са представили обнадеждаващи изчисления – изследователите от компанията Microsoft и университета на Вирджиния са изчислили, че IT индустрията в САЩ произвежда достатъчно топлина, за да топли тя половината домове в страната- Тези данни са били изложени в статията The Data Furnace.
Компанията Project Exergy ще произвежда специални отоплителни сървъри, съдържащи компютърни процесори. Тези неголеми „шкафчета“ ще отговарят за отоплението, а също ще поддържат работата на всички смартфони, компютри и джаджи в дома. Колкото повече изчислителна мощност използват жителите на дома, толкова по-топло ще бъде в помещението.
Инженерите вече са построили първия прототип и са му дали името Хенри. Устройството използва процесори на компанията AMD, които поддържат работата на шест видеокарти при температура 93°C. Чиповете са заобиколени от специални бобини, маслото в които поглъща излишната топлина и след това я предава във вода в близките тръби. Водата се събира в резервоар, който може да бъде свързан към резервоар с гореща вода.
Тази система може да бъде интегрирана и с други уреди, отделящи топлина, като например хладилника или печката. Така например основателят на инициативата Лоурънс Орсини е преживял зимата в Ню Йорк изключително на системата с „изчислителна“ топлина.
„Важно е да разберем, че за да се отопли един жилищен дом, не е достатъчен един активен компютърен потребител. Възможността да се ползвате от вашите сървъри лесно може да се продаде през интернет, а топлината от работата на други хора ще постъпва във вашия дом“, разказва Орсини.
Перспективите на проекта са доста оптимистични, тъй като потребността на потребителите от по-голяма изчислителна мощност расте. Така експертите са изчислили, че 90% от всички данни, създадени за цялата история на човешката цивилизация, са били създадени за последните две години. Това на свой ред означава, че тяхното претопяване ще изисква големи разходи на мощност.
Авторите на проекта разбират, че техният подход има и недостатъци. Преди всичко е очевидно, че системите за отопление в домовете много отдавна не са сменяни и едва ли хората ще направят резки промени само от желание да икономисат енергия заради околната среда. Освен това електроуредът отчасти ще бъде безполезен в домовете, които използват газ за отопление.
И все пак плюсовете на инициативата са повече от минусите, смятат специалистите. Авторите на проекта вече са предприели кампания в Kickstarter, за да поддържат бъдещите изследвания и да подобрят прототипа.
Начало на широко производство на изчислителни устройства за отопление в близко време не се планира, но кой знае – може пък следващите поколения да използват „топлината от данните“ за покачване на температурата в домовете си.