Търсят се неутрони, дошли от паралелна вселена
Физици от Белгия и Франция предлагат експеримент, в хода на който искат да открият неутрони, попаднали в нашата Вселена от друга.
В своята работа учените използвали представата за наблюдаемия триизмерен свят (нашата триизмерна брана) като за вложен в многоизмерно пространство (хиперпространство).
Това е теория, за първи път предложена през 20-те години на миналия век от физиците Теодор Калуца и Оскар Клайн, и включена в съвременната теория на струните и разширението на Стандартния модел с допълнителни измерения.
Изследователите смятат, че съществува неутрон, който може да бъде описан като суперпозиция на квантовите състояния на частиците на нашата брана и на съседна. В качеството на процедури по измерване (в дадения случай изясняване къде се намира неутронът) се предлага използването на ядрени сблъсъци в реактор.
Когато неутронът взаимодейства с ядрата от реактора, суперпозицията се разрушава и неутронът с известна вероятност ще се окаже на една от браните. Учените предлагат регистрирането на излитащите от реактора частици (на нашата брана) да става с детектор на основата на хелий-3.
Важна задача на експеримента се явява установяването на търсените неутрони сред тези, които изначално са се намирали в реактора.
Учените отбелязват, че първоначалният брой на такива частици в инсталацията е лесно да се изчисли, а защитата на реактора и детектора позволява да се снижи до минимум влиянието на фона (попадането на странични частици в детектора).
Неутроните също взаимодействат и с гравитационните полета. Тяхното малко изменение (например предизвикваните отклонения от орбитата на Земята от кръговата) може да доведат до разрушаване на суперпозицията.
От една страна, това може да се отрази на експеримента, а от друга, може да се използва в него. За тази цел учените предлагат да се отчита годишното движение на Земята, което може да провокира установяване на състоянието на неутрона, съответстващо на неговото положение в нашата Вселена.
За своите експерименти физиците искат да използват реактора в института „Лауе-Ланжевен“ в Гренобъл. Аналогични експерименти, но с фотони, са предлагани от други учени. Опитите им обаче досега не са имали успех.
Експериментът е описан в arXiv.org.