Хормонът на любовта може и да отрезвява
Учени от университета на Сидни са изяснили, че въздействието на алкохола върху мишки рязко отслабва след инжекция с окситоцин. Резултатите от изследванията им са публикувани в изданието PNAS.
Окситоцинът, прочутият „хормон на любовта“, е широко известен, тъй като предизвиква у хората чувство на нежност, доверие, благоразположеност.
Смята се, че рязко отделяне на окситоцин протича при оргазъм. Изследвания са показали, че окситоцинът забавя и процеса на стареене при мишки.
Сега станало ясно, че мишки, на които първоначално давали алкохол, а след това получавали инжекция с окситоцин, съхранявали прекрасна координация на движенията, сякаш били напълно трезви.
Майкъл Боуен от университета на Сидни, ръководител на изследванията, обяснява „отрезвяването“ по следния начин: алкохолът забавя дейността на тези части от мозъка, които контролират координацията на движенията, а окситоцинът защитава въпросните части на мозъка от въздействието на алкохола.
Сега учените планират да започнат опити върху хора и да изяснят може ли окситоцинът да помогне на прекалилите с алкохола да съхранят координация на движенията и свързана реч.
В същото време било изказано предложение, че подобно въздействие на окситоцина може да тласне хората към повишена употреба на алкохол, но д-р Боуен смята, че окситоцинът е способен да намали дори потребността от алкохол и че може да се използва при лечение на алкохолизъм.
Впрочем можем да отбележим, че каквито и да са предимствата на окситоцина, той не може да спаси пияния шофьор при среща с пътната полиция, тъй като не снижава нивото на алкохол в кръвта.