Свръхзвуковият парашут на НАСА не се отвори
Второто лятно изпитание на апарата LDSD (Low-Density Supersonic Decelerator), на което САЩ отработват технологията за бъдещи кацания на Марс със свръхзвуков парашут, завърши неуспешно. Парашутът не се отвори по необходимия начин, съобщава НАСА след завършването на изпитанието.
„Свръхзвуковият парашут беше пуснат, но не се отвори. Падането във водата беше контролирано и ние възнамеряваме да съберем и изучим всички данни от теста, за да направим изводи и внесем поправки“, съобщава НАСА в своя Twitter.
Аналогично изпитание беше проведено и миналата година. То също не беше съвсем успешно поради неразтворилия се парашут. Апаратът в близко време ще бъде изваден от океана, за да могат да го изучат специалистите.
Изпитанието, което се отлага цяла седмица заради неблагоприятни метеорологични условия, се заключаваше в издигането на балон, напомнящ летяща чиния, от Тихоокеанската база на хавайския остров Кауаи на височина 37 километра. След това ракетен двигател придаде на апарата свръхзвуково ускорение и го повдигна на височина над 55 км над повърхността на Земята. Впоследствие LDSD започна да се снижава с помощта на надуваем „пояс“. Мекото приводняване трябваше да се подсигури от новия свръхзвуков парашут.
Усвояваната от НАСА технология не само ще позволи удвояването на теглото на доставяните на Марс товари в сравнение с днес, но и значително повишаване на точността на кацане на космическите кораби на Червената планета, допълва РИА Новости.