Редки зрелища, събрани в най-добрите снимки
Гринуичката обсерватория (Великобритания) е представила най-добрите космически снимки от конкурса Insight Astronomy Photographer of the Year. Конкурсът се провежда вече за седми път, тази година в него са участвали рекорден брой фотографии – 2700 снимки от 60 страни по света. Победителите се избират в осем номинации (Поляно сияние, Слънце, Звезди и мъглявини, Човек и Космос и т.н.).
От вихрите на слънчевата плазма до сияещия в зелено нимб на кометата Лавджой, от звездопада над огън в Орегон до огромната луна над италианските планини – най-добрите астрономически снимки на годината са представени от Lenta.ru.
Зелените огньове на полярното сияние танцуват в небето над фиорд Люнген (Тромс, Норвегия), сочейки формата намагнитното поле на Земята над водите на Норвежко море. Характерният за такива явления зелен цвят възниква благодарение на взаимодействието на частиците в горните слоеве на атмосферата със слънчевия вятър.
C/2014 Q2 е вече петата комета, открита от австралийския астроном любител Тери Лавджой. В края на 2014 и началото на 2015 г. тя можеше да се види с бинокъл и дори с невъоръжено око в небето над Земята. Синьо-зеленият цвят на кометата е свързан с двуатомен газ, изгарящ при придвижването ѝ. Опашката на кометата е фрагментирата под влиянието на слънчевия вятър.
Рядко зрелище на природно светлинно шоу – буря над морето и светещите звезди на Млечния път. Снимката е направена при езерото Еър в Южна Австралия.
В центъра на мъглявината Ета Кил, сред облаците прах и газ, е разположена една от най-големите звезди на галактиката, също наричана Ета Кил. Тя е около 100 пъти по-масивна и милион пъти по-ярка от Слънцето.
Снимка на хълма Суперга под Торино (Италия), направена няколко секунди преди изгрева на Слънцето.
Мъглявината Лагуна в съзвездие Стрелец е открита от сицилийския астроном Джовани Годиерна през 1654 г. Макар че се намира на 5000 светлинни години от Земята, това е една от малкото мъглявини, които може да се видят на небето с невъоръжено око в северните ширини.
Луна над Антелао (Доломитови Алпи, Италия). Покритите със сняг склонове на планината и естественият земен спътник много си приличат, особено на фона на яркосиньото обедно небе. Фотографът сравнява обектите на своята снимка със снежна топка, която се търкаля по склона.
IC443, или мъглявината Медуза в съзвездие Близнаци – е остатък от свръхнова, взривила се сравнително скоро – преди 30 до 3000 години.
Звездни следи над езерото Грийн (Калифорния).
Мъглявината Орион – един от най-известните и видими на небето над Земята обекти от Далечния космос. Тя е разположена в облака Орион заедно с други любимци на астрофотографите – мъглявината Конска глава, Примката на Бърнард и Бягащ човек (в лявата част на снимката). Розовите и оранжевите оттенъци се създават от горещ водород.
Хълмът Мотинд. Норвежкият фотограф вероятно е виждал много полярни сияния през живота си, но на 21 януари 2015 година пред очите му се разкрило невероятно зрелище. Кислородните атоми над остров Сеня дали зелени оттенъци, а азотните – лилави.
Мъглявината Розета е разположена в края на молекулярен облак в съзвездие Еднорог. Горещите млади звезди в нейния център са нагрели околния газ до около 6 млн. келвина, което е дало мощно рентгеново излъчване.
Протуберанс
Развълнуван любител астроном сякаш се „къпе“ в звезди, когато нощното небе се отразява върху тънкия слой вода, покриващ Юуни (Боливия) – най-голямото солено езеро в света.
Рядко зрелище – полярно сияние с червен цвят, предизвикано от йонизацията на кислорода. Снимката е направена близо до Йелоунайф (Канада).
Заради очертанията си мъглявината NGC 2359 си е получила прозвището Шлема на Тор. Необичайната си форма тя дължи на звезда от типа Волф-Райе (горещ гигант на границата на свръхнова), вятърът от която раздухва междузвездното вещество.
Бягайки от черна мечка, американски фотограф се е добрал до върха на планината и е направил тази снимка. На небето се виждат звездите на Млечния път и ярка следа от метеор. Белите огньове на склоновете на планината (стратовулкана Рейнир, щата Вашингтон) са фенерчета на алпинисти.