Синята планета стана зелена
Метеорологичната сонда MSG-4, изведена на орбита в средата на юли тази година, е преминала всички проверки и е предала снимка на Земята, на която може да се видят зелените тропици на Африка и горите от умерения пояс на Европа, съобщава ЕSА.
Тези снимки са получени с помощта на инструмента SEVIRI, предназначен за изучаване на природните феномени в атмосферата на Земята по инфрачервени и „обичайни“ снимки. Данните, които събират сондите от системата MSG, се използват от метеоролозите на Земята като изходни данни за компютърни модели, с чиято помощ те предсказват времето.
Освен наблюденията на природните феномени сондите MSG изучават и структурата на радиационните пояси на Земята с помощта на инструмента GERB, който се поставя на всички метеорологични спътници от ново поколение.
Сондата MSG-4, която скоро ще получи официалното название Meteosat-11 след влизането ѝ в експлоатация, още не участва в наблюденията на времето и играе ролята на „резерва“ за другите апарати от тази серия, в случай че някой от тях излезе от строя.
В близко бъдеще, според плановете на ЕSA и Европейската организация за спътникова метеорология (Eumetsat), сондите от тази серия ще отстъпят място на по-съвършените апарати от клас MTG-S, които сега се намират в разработка.